YKS Türkçe Kısmında Uzun Paragrafların Korkulu Rüyanız Olmaması İçin Yapabilecekleriniz

Şu bir gerçek ki paragraf sorularını görmezden gelmenin kimseye bir faydası yok! Bu nedenle ipin ucunu bir yerden tutmalısınız çünkü zaman hızlı geçiyor ve bir bakmışsınız yarın üniversite sınavına giriyorsunuz… Siz paragraf sorularından çekinmeyin, bırakın o sizden çekinsin! Bütün ipuçları aşağıda. ??

1. Klasik bir gerçekle başlayalım…

Upuzun sayfanın yarısını dolduran kelimelerin gözünü bu kadar korkutmasının nedeni okumaya alışık olmaman! Bunun çözümü tabii ki de kitap okumak… Kitap okumak olay zincirini kavrama yeteneğinizi geliştirir ve ayrıca uzun süreli okumalar yapmanızı da kolay hale getirir!

2. Paragrafın ana fikrine odaklanın!

Genellikle bir paragrafın ana fikrine odaklanmak için paragrafın ilk cümlesine ve son cümlesine bakılır. Önce bu iki kısmı okumak okuyacağınız metin hakkında size önden fikir verir ve odaklanmanızı sağlar.

3. Anahtar kelimeleri bulun…

Bir paragrafı anlamanın en iyi yöntemlerinden biri anahtar kelimelerden yararlanmaktır. Bu kelimeler metnin bütününü sağlayan kelimelerdir o yüzden es geçmemelisiniz!

4. Kalem kullanmaktan çekinmeyin!

Paragrafı okurken önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmek dikkatinizi toplamanızı sağlar ve altını çizdiğiniz kısımlar muhtemelen soruda istenilen cevapları barındırır…

5. Birçok kaynaktan paragraf sorusu çözün!

Tek bir kaynaktan paragraf sorusu çözmek sadece o kaynağın paragraf sorularına hakim olmak anlamına gelir. Farklı farklı kaynaklar sayesinde hiç görmediğiniz soru tipleri ile karşılaşabilirsiniz ve eğer başarısız olursanız bu da inşa ettiğiniz paragraf özgüveninizi yerle bir edebilir…

6. Paragraf sorularını rutininiz haline getirin!

Paragraf sorusu çözmek sizin için bir görev değil rutininiz olsun. Ders çalışmaya başlamadan önce sizi derse odaklamaya hazırlayan bir rutinmiş gibi düşünürseniz her şey daha kolay hale gelebilir.

7. Süre yönetimine dikkat etmelisiniz…

Görmek İçin Tıklayın

Paragraf çözerken belli bir süreniz olduğunu unutmamalısınız aksi takdirde bir bakmışsınız ki bir soruya yarım saat harcamışsınız…

8. Bilmediğiniz kelimeleri mutlaka bir kenara not edin!

Paragraf sadece metnin anlamını bulmaya yönelik değildir. Hiç duymadığınız sözcüklerin paragrafta karşınıza çıkması, bütün paragrafı anlamamanıza neden olabilir! Bu yüzden mutlaka bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını araştırın.

9. Başkalarını bilmediğiniz şeyler konusunda darlamanız şu seviyede olsun…

Doğru cevaba cevap kağıdından baksanız bile kafanıza yatmayan şeyler muhakkak olabilir! Bu yüzden öğretmenlerinizden ya da arkadaşlarınızdan yardım istemek size epey yol katettirir. Yine aynı şekilde bir dipnot, başarılı bulduğunuz kişilere paragraf çözme taktiklerini sorabilirsiniz! ?

10. Ve son olarak, yolu sabırla yürümenin başarmaktan daha kıymetli olduğunu hiç unutmayın…

Paragraf sorularına nereden bakarsanız bakın sizi biraz zorlayacağı konusunda yalan söylemeyiz fakat siz kendinize inandığınız sürece bu küçük tümseklerin üstünden zıplayacağınıza emin olabilirsiniz! Enerjinizi hep koruyun ve sabırlı olmayı aklınızdan çıkarmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx