Regaip Kandili yurt genelinde dualarla idrak edildi

AA

Recep ayının arifesindeki Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece, İslam dünyası için büyük bir öneme sahip olan Regaip Kandili, “rahmet ve bereket gecesi” olarak anılmaktadır.

Regaip kelimesi, sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamına gelirken, hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap, mükafat, faziletli amel” anlamlarında kullanılmaktadır.

“Rağbetimiz sadece Rabb’imize olmalı”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, manevi iklimin hakim olduğu üç aylarda regaip gecesi gibi gün ve geceleri iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Üç aylarda farz ve vacip olan ibadetlerin yanı sıra gönüllü ibadetlerin ön plana çıkması gerektiğini belirten Bozkurt, “Biz zaten normal zamanlarda farz, vacip ve sünnet olan ibadetleri yapıyoruz. Bunun dışında gönüllü ve fedakarca yaptığımız manevi eğilimleri regaip olarak tanımlayabiliriz.” dedi.

Üç ayların cisinin recep, recep ayının da habercisinin regaip gecesi olduğunu anımsatan Bozkurt,

Bu zaman diliminde manevi eğilimimiz, arzumuz, isteğimiz çokça olmalı. İnşirah Suresi’nde de belirtildiği gibi rağbetimiz sadece Rabb’imize olmalıdır. O halde bu kutsal günlerde dualarımızı, istek ve arzularımızı Rabb’imize iletelim. Rabb’imize içtenlikle dua ederek istekte bulunursak bunu geri çevirmeyecektir.

değerlendirmesinde bulundu.

Regaip Kandili’nin olduğu günde oruç tutmak, akşamında ise Kur’an-ı Kerim’i okuyup dua etmenin önemini vurgulayan Bozkurt, üç ayların Türkiye ve İslam dünyasının birlik, beraberlik ve dirliğine vesile olması dileğinde bulundu.

Sakarya

Sakarya’da vatandaşlar, akşam namazıyla beraber camilere gelerek etti.

Cemaat, kent merkezindeki tarihi Orhan Gazi Camisi’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlit dinledi.

Kocaeli

Kocaeli’de vatandaşlar, tarihi Orhan, Fevziye ve Yeni Cuma camilerinde kandil dolayısıyla düzenlenen programlara ilgi gösterdi.

Fevziye Camisi’nde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi.

Vatandaşlar kılıp dua ederek kandilin manevi atmosferini yaşadı.

Düzce

dolayısıyla Düzce’nin Akçakoca ilçesinde program düzenlendi.

İlçe merkezinde Selçuklu mimarisiyle yapılan Akçakoca Merkez Camisi’nde akşam ezanının ardından camiye gelen vatandaşlar, namaz kılarak dua etti.

Program, ilahiler ve ikramlarla son buldu.

Bartın

Bartın’da Regaip Kandili dolayısıyla camilerde program düzenlendi.

İl Müftülüğü tarafından kentteki camilerde düzenlenen programlarda vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif dinledi, namaz kılıp dua etti.

Merkez Şadırvan, Arap, Orta, Orduyeri, Yukarı Halil Bey, İmam Hatip, Esentepe ve Aşağı camilerini dolduran vatandaşlar, kandilin manevi atmosferini yaşadı.

Şadırvan Camisi’ni dolduran cemaate yatsı namazının ardından ikramlarda bulunuldu.

Bolu

Bolu’da Regaip Kandili dolayısıyla camilerde program düzenlendi.

İl Müftülüğü tarafından kentteki camilerde düzenlenen programlarda vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif dinledi, namaz kılıp dua etti.

Yıldırım Bayezid Camisi’nde vatandaşlar, kandilin manevi atmosferini yaşadı.

Kırklareli

Kırklareli’nde camilerde üç ayların müjdecisi Regaip Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi. Hızırbey Camisi’nde de kandil programı gerçekleştirildi.

Şanlıurfa

Regaip Kandili, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen Şanlıurfa’daki camilerde idrak edildi. Kandil dolayısıyla vatandaşlar, özellikle Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki camileri doldurdu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx