İsrail’in Kredi Notuna Bir Tehdit Daha Geldi: Moody’s Olası İndirim İçin İncelemeye Aldı

Fitch, çatışmaların ardından İsrail’in kredi notu görünümünü ‘negatif’e çekmişti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarında Moody’s de İsrail’in kredi notunu olası bir indirim için incelemeye aldığını açıkladı.

Daha önce Fitch tarafından “negatif” olarak değerlendirilen İsrail’in kredi görünümü Moody’s tarafından da “olası indirim” için değerlendirmeye alındı.

Moody’s yaptığı açıklamada, not görünümü ‘durağan’ olan, İsrail’in Filistin ile yaşadığı çatışmaları ‘beklenmedik ve şiddetli’ olarak niteleyerek inceleme başlattığını belirtti.

Uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden “A1” olan İsrail’in kredi notunun indirim için incelemeye alındığı belirtilen açıklamada, ülkenin geçmişte de çatışmalar yaşandığı dönemlerinin çok olmasıyla kredi notunun dayanıklı olduğunun kanıtlandığı belirtildi.

Ancak mevcut çatışmanın ciddiyetinin ve uzun sürmesi olasılığının maddi etkisini artırdığı da vurgulandı.

Kredi notu İncelemesinde de çatışmanın uzun sürmesi muhtemel olmasıyla ölçeğine odaklanılacağı ifade edildi. İnceleme süresinin üç aydan daha uzun olabileceği de belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de jeopolitik riskler nedeniyle İsrail’in “A+” olan kredi notunun görünümünü “negatif” olarak indirmişti.

Negatif izlemenin, çatışmanın genişlemesi ve büyümesi şeklinde risk taşıdığı belirtilmiş, çatışmaya bölgede başka örgüt ve ülkelerin dahil olabileceği olasılığı senaryoya dahil olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx