İsrail ile İran arasında yeni kriz! İran’dan peş peşe açıklamalar: Bedelini ödeyecekler!

İran Devrim Muhafızları Ordusunun Suriye’deki komutanlarından Seyid Razi Musevi’nin, İsrail’in, Şam yakınlarına düzenlediği saldırıda öldürüldüğü bildirildi.

İran devlet televizyonu, Musavi’nin ölümünü son dakika olarak verdi.

Musavi’nin, Devrim Muhafızları’nın Suriye’deki en eski danışmanlarından biri olduğu belirtildi.Musavi, 2020’de Irak’ta Amerika Birleşik Devletleri’nin drone saldırısıyla öldürülen Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye de yakın bir isim olarak biliniyor.

İsrail ordusundan saldırıya ilişkin açıklama yapılmadı. İsrail, 2011’de başlayan iç savaşla birlikte Suriye’ye zaman zaman hava operasyonları yapıyor. Ancak bu saldırıların çok azını üstlendi. İran, ay başında, Devrim Muhafızları’nın Suriye’de askeri danışmanlık yapan iki üyesinin daha İsrail tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı.

DEVRİM MUHAFIZLARI’NDAN AÇIKLAMA

Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Musevi’nin, İsrail’in Şam yakınlarına düzenlediği füze saldırısında yaşamını yitirdiği doğrulandı.

Açıklamada, Musevi’nin Suriye’de Devrim Muhafızları Ordusunun “kıdemli askeri danışmanı” olduğu kaydedildi.

Musevi’nin, Kasım Süleymani’nin silah arkadaşlarından biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, öldürülen komutanın ayrıca Suriye’deki “direniş cephesine” destek vermekten sorumlu olduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca “Gaspçı ve korkak Siyonist rejim (İsrail) bu suçun bedelini kesinlikle ödeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Devrim Muhafızları Ordusu, 12 Aralık’ta da Suriye’de Muhammed Ali Atayi Şurçe ve Penah Takizade adlı iki ordu mensubunun İsrail saldırısında öldürüldüğünü duyurmuştu.

İRAN CUMHURBAŞKANI: BEDELİNİ MUTLAKA ÖDEYECEKLER

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de Suriye’de öldürülen İranlı komutan için taziye mesajı yayınladı.

Reisi mesajında, “Bu eylem, şüphesiz gaspçı Siyonistlerin bölgedeki hayal kırıklığının, çaresizliğinin ve acizliğinin bir başka göstergesidir. Bu suçun bedelini mutlaka ödeyecekler.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx