Filistin 75 yılda 100 bin şehit verdi

7 Ekim’de Gazze’yi tüm dünyanın göz önünde bir katliama maruz bırakan İsrail, kendi kanlı tarihini bile geride bırakacak bir vahşete imza atıyor. 1948’den beri adım adım Filistin topraklarını işgal eden, Filistin halkını topraklarından süren terör devleti, resmi kayıtların tutulduğu dönemden sonra, son iki haftadaki katliamları ile adeta bir soykırım yürütüyor. Filistinlilerin Gazze bombardımanıyla İsrail terörüne verdikleri kurban sayısı, son 15 yılda katledilenlerin sayısını geçti.

YILDA 535 ŞEHİT

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu ve BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin yayınladığı resmi rakamlara göre; İsrail 2000 yılından, Gazze bombardımanının başladığı 8 Ekim’e kadar 11 bin 782 Filistinliyi öldürdü. Büyük çoğunluğu ateşli silahlarla işlenen bu cinayetlerde yılda ortalama 535 Filistinli can verdi, on binlercesi de yaralandı.

2 YILA BEDEL KATLİAM

7 Ekim’de Gazze’yi havadan, karadan ve denizden ateş altında alan İsrail güçleri, 19 günde 6 bini geçen ölüm sayısıyla, her gün 300’den fazla Filistinliyi yaşamadan kopardı. Bu rakama halen enkaz altında olan ve çıkarılamayan cenazeler dahil değil. İsrail, önceki günkü gibi 1000’e yaklaşan vefat sayısıyla da bir günde 2 yılda katlettiği kadar Filistinliyi öldürmüş oldu.

SABRA-ŞATİLLA’YI İKİYE KATLADI

Önceki günkü bin şehit, Filistinlilerin 1948’den bu yana bir günde İsrail terörüne verdiği en yüksek kurban sayısı olarak kayıtlara geçti. 19 günde verilen 6 bin şehide kadar, İsrail’in soykırım girişimleri içinde en ciddisi ise 3 binden fazla şehitle Sabra-Şatilla katliamıydı. İsrail teröründen kaçıp Lübnan’daki Sabra-Şatilla kampına sığınan Filistinli mülteciler, 16 Eylül 1982’de 3 gün boyunca İsrail’in yönlendirdiği Lübnanlı aşırı sağcı Hristiyan milislerin kıyımına maruz kalmıştı.

75 yılda 100 bin şehit

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu’nun rakamlarına göre 2000-2022 arasındaki İsrail katliamlarında 2 bin 240 ölümle en kanlı yıl 2014 oldu. Büro, konuyla ilgili raporlarında, 1948’deki Nekbe Günü’den bu yana yaklaşık 100 bin Filistinlinin İsrail tarafından şehit edildiğini belirtiyor.

İsrail’den Suriye’ye üst üste saldırılar

İsrail, 15 günde 3. kez Halep Havalimanı’nı vurdu. Esed rejimi dün İsrail’in Halep Uluslararası Havalimanı’nı hedef aldığını duyurdu. Rejime bağlı bir askeri kaynak, “İsrail, Lazkiye’nin batısında Akdeniz yönünden Halep Uluslararası Havalimanı’nı hedef alan bir hava saldırısı gerçekleştirdi” dedi ve saldırının havalimanı pistine zarar verdiğini söyledi. Havalimanı, İsrail’in füze saldırısı nedeniyle 22 Ekim’den bu yana hizmet dışı. Öte yandan Şam yönetimi, İsrail’in, Suriye’nin güneyindeki Dera iline hava saldırısı düzenlediğini ileri sürdü. Suriye’deki rejimin haber ajansı SANA’nın askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail’in yerel saatle 01.45’te Golan tepelerinden Dera’daki bazı askeri noktalara hava saldırısı yaptığı kaydedildi. Haberde, saldırıda 8 askerin öldüğü ve 7’sinin yaralandığı iddia edildi. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” saldırısı başlatmasının ardından İsrail güçleri, 12, 15 ve 21 Ekim’de Şam ve Halep’teki uluslararası havalimanlarını hedef almıştı. İsrail, iç savaşın başladığı 2011’den bu yana Suriye’de zaman zaman İran destekli gruplara ve Suriye ordusuna ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor. Önceki gün İsrail ordusu, Suriye topraklarından atılan iki roket nedeniyle Golan Tepeleri’nde sirenlerin çaldığını, boş araziye düşen iki rokete karşılık bölgenin top atışlarıyla vurulduğunu açıklamıştı. İsrail’in Yedioth Aharnoth gazetesi de konuya ilişkin haberinde, “Golan Tepeleri’ne atılan iki roketin Suriye’nin Dera bölgesinde bulunan İran milislerince fırlatıldığını” öne sürmüştü. Ülkenin güneyinde Ürdün sınırında bulunan Dera ili, 2018’den bu yana rejim ordusu ve destekçilerinin kontrolünde bulunuyor.

Mülteci kampında fırını vurdu

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin merkezinde bulunan Maghazi Mülteci Kampı’ndaki fırına gerçekleştirdiği saldırı sonucu 10 Filistin hayatını kaybederken, büyük yıkım meydana geldi. Ayrıca çevredeki çok sayıda dükkan ve ev de tamamen yıkılırken, büyük yıkım meydana geldi. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) fırına saldırıdan önce un tedarik ettiği öğrenildi.

Al Jazeera muhabirinin aile acısı

İsrail, Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında sivilleri hedef almaya devam ediyor. Al Jazeera muhabiri Wael Dahdouh’un eşi ve iki çocuğu, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırısında öldü. Ailesinin cansız bedenlerini gören Dahdouh, gözyaşlarına boğulurken, “İsrail intikamını çocuklardan alıyor. Gözyaşlarımız insani, korkaklıktan değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx