Eski SEC Yetkilisi: Coinbase’in SEC Savunması Suçtur!

SEC ve Coinbase arasındaki yasal savaş yeni başladı. Kripto para sektörünün yakından takip ettiği bir olay haline geldi. Açıkçası sürecin kısa olmayacağı vurgular arasında. Ancak süreç ne kadar uzun olursa olsun çıkacak olan karardan önemli dersler çıkacağı kesin gibi. Şimdi eski bir SEC yetkilisi konuyla ilgili olarak açıklamalar yaptı. Kriptokoin.com olarak haberin detaylarına bir bakalım.

SEC ve Coinbase savaşı

John Reed Stark, SEC İnternet Uygulama Ofisi eski Şefi. Amerika’da halka açık borsa Coinbase Global Inc’in mevcut argümanını değerlendiriyor. Stark, piyasa düzenleyicisine karşı Coinbase’in savunmasını hatalı buluyor. John Reed’e göre, ticaret platformunun, düzenleyicinin 2021’de İlk Halka Arzını (IPO) onayladığı ve bu nedenle işi hakkında iyi bir bilgiye sahip olduğu argümanı kusurlu.

John Reed, halka arz başvurusu söz konusu olduğunda SEC’in rolüne işaret ediyor. Buna göre başvuran şirketin doğru açıklamaları yapıp yapmadığını gözden geçirmek olduğunu söylüyor. SEC’in eski yetkilisine göre SEC her açıklamada, borsanın bir kılıf olarak kullanmayı planladığı iddiaların tam olarak aynısını yasal olarak komisyondan geri alan cesur bir feragatname yayınlar. John Reed, vurgu yapmak için bu açıklamanın bir örneğini yayınladı. Açıklama şöyle:

“Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve eyalet menkul kıymetler düzenleyicileri bu menkul kıymetleri eskiden de onaylamadığı gibi şimdi de onaylamamaktadır. İzahnamenin veya bu izahname ekinin doğru veya eksiksiz olup olmadığını belirlememiştir. Aksine herhangi bir beyan cezai bir suçtur.”

Reed burada SEC yani komisyonun rolüne işaret ediyor. Buna göre yatırımcıların yatırım kararlarını verirken dğru kararlar almalarını sağlamak olduğunu belirtiyor. Ayrıca Coinbase’in komisyonun işinin farkında olduğunu iddia etmesine de vurgu yapıyor. Bunun dava sırasında savunmasına yardımcı olmayacağını da sözlerine ekliyor.

Coinbase’in önünde uzun bir yol var

Halihazırda, bir borsa olarak Coinbase’in ABD SEC ile bekleyen iki davası olduğu için trend için çok uzun bir yolu var. İlk olarak, ticaret platformu Gary Gensler liderliğindeki komisyona, ayrı ayrı talep ettiği gibi düzenleyici netlik sağlayamadığı için dava açtı.

Açıkçası en önemli olan ikinci dava, Cardano (ADA), Solana (SOL), Filecoin (FIL) ve Polygon (MATIC) gibi kayıtsız kripto menkul kıymetlerinin ticaretini desteklemek için ticaret platformundaki suçlamalar. Yasal savaş, Ripple Labs ve piyasa düzenleyicileri arasındaki yasal savaşa bakılırsa ticaret platformu için uzun bir yol olacak. Sonucunda ise sektörün kendisinin doğrudan etkileneceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bakalım durum nasıl şekillenecek?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*