Yurt dışı kargoları özelinde gümrük vergisine zam yapıldı

Yurt dışı kargoları özelinde gümrük vergisine zam yapıldı
Yurt dışı kargoları özelinde gümrük vergisine zam yapıldı

Yurt dışından getirilen kargolar özelinde gümrük vergisine zam yapıldığı bildirildi. Bu zam sadece AB dışı için geçerli.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve 4458 sayılı gümrük kanununun bazı maddelerinin uygulanmasına ilişkin esasları belirleyen kararda değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı kararına göre, bu kapsamda söz konusu eşya için ödenecek tek ve maktu gümrük vergisinde değişiklik yapılmadı. Bu eşyanın AB ülkelerinden gelmesi halinde yüzde 18 vergi ödenecek. Artış AB dışı ülkelerde olacak. Açıklamaya göre eşyanın diğer ülkelerden gelmesi durumunda ödenecek maktu vergi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarılırken, eşyanın ÖTV kanununa ekli listede yer alan eşya olması halinde bu vergi oranlarına ilave olarak yüzde 20 vergi daha tahsil edilecek. Bu limitler dahilinde getirilecek eşyanın brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekiyor ve karar kapsamına 1.500 Euro’yu geçmeyen ilaç gönderileri de eklenmiş durumda.

Süreçte bazı istisnalar da bulunuyor. Örneğin karara göre, posta ve kargo ile gerçek kişilere gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen kıymeti 1.500 Euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma ait kitap veya benzeri basılı yayınlar için uygulanacak maktu gümrük vergisi sıfır olacak.

Bu kapsamda tüzel kişilere gelen ve kıymeti 22 Euro’yu geçmeyen eşyanın değeri üzerinden yukarıda belirlenen maktu vergiler tahsil edilecek. Değeri 1.500 Euro’yu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünlerin dışında kalan ve değeri 430 Euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 Euro’nun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

Gümrük vergisine zam yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*