Yeni toplumsal yardım paketi geliyor

Enerjiden eğitime kadar alanlarda hala devam eden birçok toplumsal yardım kaleminin hem kapsamı genişletilecek hem de yardım ölçüsü artırılacak. 

Yeni toplumsal yardım kalemleri de uygulamaya girecek. Bu kapsamda birinci olarak eğitim hayatı devam eden çocuklar için ailelere nakit yardım yapılması planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dün biraraya geldi.

İki bakan, toplumsal yardımlarla ilgili mevcut durumu gözden geçirip yeni periyotta uygulanacak toplumsal yardım siyasetini kıymetlendirdi.

Şu ana kadar 200 milyar lirayı aşan bir güç sübvansiyonu yapıldı. 5 milyona yakın ailenin 30 milyar liraya yakın icralık borcunun tasfiyesine ait plan açıklandı.

Doğalgazda konutlar için yüzde 80’i aşan sübvansiyonun devam edeceği açıklandı. Bu yıl yapılan toplumsal yardımlar, 145 milyar lirayı aşarak bütçeden yüzde 5,1 oranında hisseye ulaştı.

FATURA DAYANAĞI KAPSAMI GENİŞLEYECEK

Dün yapılan toplantıyla toplumsal dayanak paketinde hem mevcut uygulamaların geliştirilmesi hem de yeni toplumsal dayanak uygulamalarının eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda, güç takviyeleri artacak. Dayanaklardan yararlanan nüfus sayısı da artacak. Dayanak ölçüsü da yükselecek.

Halen konutlarda doğalgaz faturası için en düşük 450 lira ve en yüksek 1150 lira ödeme yapılıyor. Doğalgaz faturası dayanağı, yılda iki defa sağlanıyor. Doğalgaz takviyesi, şubat ayında birinci etapta 203 bin aile ile başladı.

Elektrik takviyesi ise 216 liraya kadar veriliyor. Elektrik takviyesinden yararlanan aile sayısı, bu yıl içinde 2,1 milyondan 4 milyona çıktı. Böylelikle hanelere güç dayanağı bin 366 liraya kadar çıkıyor.

Yapılacak yeni düzenlemeyle doğalgaz ve elektrik yardımından yararlanan aile sayısı artacak. Yardım ölçüsü da yükselecek.

ÇOCUKLU AİLELERLE İLGİLİ DAYANAKLAR YENİLENECEK

Çocuklara eğitim yardımı yapılacak. Eğitim hayatı süren çocuklar için ailelere nakit yardım yapılacak. Böylelikle okula giden çocuklar için sağlanan kitap ve okul araç gereci yardımlarına nakit yardım da eklenecek.

Aile dayanak yardımı da genişletilecek, sayıları artacak. Aile takviye programı kapsamında gereksinim sahibi ailelere 12 ay boyunca 450, 550 ve 600 lira ödeniyor. 4 milyon müracaat yapıldı,  1,6 milyon aileye hak sahipliği verildi. 831 bin haneye 428 milyon lira ödeme tamamlandı.

DÜZENLEME NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Sosyal yardım paketinin detayları ekim ayındaki kabine toplantısında açıklanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*