Yabancıya konut satışında Antalya birinci kere tepede

Yabancılara en çok konut satışının yapıldığı kent temmuz ayında Antalya oldu. Böylelikle yabancıya konut satışında Antalya birinci sefer İstanbul’u geçmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) temmuz ayı konut satış istatistiklerine nazaran Antalya birinci defa yabancıya en çok konutun satıldığı vilayet oldu.

TÜİK bilgilerine nazaran, Türkiye genelinde Temmuz ayında 93 bin 902 konut satıldı. Bununla birlikte yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Temmuz devrinde ise bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 57,4 artarak 39 bin 322 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları Temmuz ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 12,4 azalarak 3 bin 939 oldu. Temmuz ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi yüzde 4,2 oldu.

Temmuzda en çok Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den konut aldı. 1028 konut alan Rusya vatandaşlarını sırasıyla 431 konut ile İran, 380 konut ile Irak vatandaşları izledi.

ANTALYA ZİRVEDE

Yabancılara yapılan konut satışlarında birinci sırayı 1421 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 1154 konut satışı ile İstanbul ve 289 konut satışı ile Mersin izledi. Böylelikle Antalya 2022 Temmuz periyodunda birinci kere İstanbul’u geçmiş oldu.

Antalya’da temmuzda 4 bin 643 konut satılırken bu kentte yabancıya satışın toplam içindeki hissesinin yüzde 30,6 oldu. Geçtiğimiz ay bu oran yüzde 31,5’e yükselmişti. Böylelikle Antalya’da satılan yaklaşık her üç konuttan birinin yabancıya satıldığı görüldü.

SAVAŞ SONRASI İLGİ HIZLANDI

İran, Irak üzere ülkelerin vatandaşlarının gayrimenkul ilgisinin yanında bu yılın şubat ayında Ukrayna-Rusya savaşının başlamasıyla birlikte bu Rusların ve Ukraynalıların da Türkiye’deki konut alımları hızlanmıştı.

Rusların gayrimenkul için Türkiye’de en çok ilgilendiği kent ise Antalya oldu. Lakin yabancıya konut satışlarının hızlanması bu kentteki satılık ve kiralık konut fiyatlarını üst taraflı etkiledi.

FİYATLAR ARTIYOR

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından yayımlanan mayıs ayı konut fiyat endeksi bilgilerine nazaran Antalya-Burdur-Isparta bölgesindeki yıllık fiyat artışlarının yüzde 180 olduğu belirtmişti.

Gayrimenkul değerleme hizmeti veren Endeksa’nın datalarına nazaran ise temmuz ayında Antalya’daki konut fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 238,43 düzeyinde bulunuyor.

VATANDAŞLIĞA ARTIRIM GELMİŞTİ

Son olarak yabancıya konut satışı yoluyla vatandaşlık verilmesi tartışmalara neden olmuş, bunun da ülke genelinde konut fiyatlarını artırdığı ileri sürülmüştü.

Sonrasında mayıs ayında çıkan yönetmelikle 250 bin dolar yahut karşılığı döviz fiyatında taşınmaz edinimi yoluyla Türk vatandaşlığı hakkı edinilebilmesi uygulamasında mali limitinin 400 bin dolar yahut karşılığı döviz ölçüsüne yükseltildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*