Ulaştırma Bakanlığından otobüs firmalarına bilet kontrolü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, fahiş fiyattan bilet sattığı tespit edilen otobüs firmalarına idari para cezası kesileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı tatili öncesinde Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yolcu nakliyeciliğinde kontrollerin artırıldığı belirtildi.

Bayram devirlerinde kara yoluyla seyahat eden yolcu sayısında kıymetli bir artışın olduğu, ek seferlerle talebin karşılandığı tabir edilen açıklamada, bakanlığa, bildirilen tarifelerin üzerinde bilet fiyatı talep edildiği ihbarlarının geldiği kaydedildi.

ÜCRET TARİFESİNE UYMAYANA İDARİ PARA CEZASI

Bu ihbarların tek tek incelendiği vurgulanan açıklamada, tarifeli yolcu nakliyatı faaliyeti yürüten yetki dokümanı sahiplerinin Bakanlığa bildirilen fiyat tarifelerine uyma zorunluluğunun bulunduğu hatırlatıldı.

Vatandaşların mağdur olmaması için kontrollerin artırıldığı bildirilen açıklamada,

“Özellikle Kurban Bayramı tatili müddetince ve sonrasında gerek Bakanlığımız gerekse kolluk kuvvetleri tarafından fiyat tarifelerine ve fahiş fiyat uygulayanlara yönelik kontroller gerçekleştirilecek. Kontrollerde fahiş bilet fiyatının yanı sıra otobüslerin korsan nakliyat yapıp yapmadığı, yetki evrakları, vakit ve fiyat tarifesine ahenk, şoförlerin uygun yeterlilik evrakları ve bilet kontrolü yapılacak. Karayolu Taşıma Kanunu’na ters olarak fiyat tarifesine uymayanlara ise idari para cezası kesilecek.” sözleri kullanıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*