Ukrayna’dan ‘tahıl koridoru’ açıklaması: Türkiye’den haber bekliyoruz

Rusya ile Ukrayna devam eden savaş, Ukrayna’nın limanlarının Rus güçleri tarafından ele geçirilmesi nedeniyle dünyada tahıl arzında düşüşe neden olmuştu. Ukrayna’nın abluka nedeniyle tahılını ihraç edememesi dünyada tahıl krizi yaratınca Türkiye’nin öncülüğünde Ukrayna’dan Karadeniz’e bir koridor oluşturulması öngörüldü.

Uzun süren görüşmelerin sonunda İstanbul’da bir ortaya gelen taraflar tahıl koridoru muahedesini imzaladı ve planın aksiyona geçirilmesi için harekete geçildi.

“Türkiye’den işaret bekliyoruz”

Ukrayna tarafı büsbütün hazır” diyen Zelenskiy, “BM ve Türkiye’ye işaret gönderdik. Ordumuz güvenlik durumunu garanti ediyor” dedi.

Çornomorsk limanını ziyaret eden Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy harekete geçmek için Türkiye ve Birleşmiş Milletlerden (BM) işaret beklediğini belirtirken Odessa ile Çornomorsk limanının sevkiyat için hazır olduğu açıklandı.

Liman açıldı, hazırlıklar tamam

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler BM ortasında imzalanan tahıl koridoru muahedesine ait yaptığı açıklamada, Ukrayna olarak sevkiyat için gereken tüm hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta taarruz düzenlediği Ukrayna’da aylardır kapalı olan Odessa Limanı bugün mahallî ve memleketler arası basın kuruluşlarının temsilcilerinin ziyaretine açıldı.

Hafta sonu sevkiyat başlayabilir

Tahıl sevkiyatı için Ukrayna’da gereken hazırlıkları tamamladıklarını aktaran Kubrakov, şu sözleri kullandı:

“İstanbul’da tahıl sevkiyatı teşebbüsünün imzalanmasının akabinde Ukrayna tarafı, ziraî tahıl eserlerimizin limanlarımızdan ihraç etmeye başlatılması için gereken her şeyi yaptı. Sevkiyatı başlatmaya hazır Çornomorsk ve Odessa limanlarımız var.”

Kubrakov, Odessa’ya yakın Yujnıy Limanı’nı da gelecek hafta sonuna kadar sevkiyat için hazır hale getireceklerini bildirdi.

“İlk gemilerin gönderileceğini umuyoruz”

Savaş başlamadan evvel tahılla yüklenen birkaç geminin limanlarda beklediğini aktaran Kubrakov, şöyle devam etti:

“Bugün Çornomorsk’ta bir gemiyi daha yüklemeye başlıyoruz. Neredeyse tüm teknik hususlarda anlaştık. Bugün, gemilerin Karadeniz boğazı istikametinde hareket edeceği önerilen koridorla ilgili BM’den onay alacağımızı ve bundan sonra sevkiyata başlamaya hazır olduğumuzu umuyoruz. Hafta sonuna kadar limanlarımızdan birinci gemilerin gönderileceğini umuyoruz.”

Türk elçiliği de katıldı

Kubrakov, limanda, savaş nedeniyle uzun müddettir bekleyen milyonlarca ton tahıl sevkiyatının başlatılması konusunda Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Buket Kabakcı, ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink, Birleşmiş Milletlerin (BM) Ukrayna’daki temsilcileri ile öbür ülkeleri temsil eden büyükelçilerin iştirakiyle basın toplantısı düzenledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*