Türkiye’de de başlar mı… Yunanistan’da ‘Havlu Hareketi’

Tatil bölgelerinde sahiller özel işletmeler tarafından parsellendi. Yurttaşlar denize girmek ve kuma yatmak için para ödüyor. Benzer durumla karşı karşıya olan komşuda halk, işletmelere karşı isyan bayrağını açtı.

Yunanistan’da halk, plajların işletmelerce keyfi olarak parsellenmesine tepki göstererek ‘havlu hareketini’ başlattı.

ADALARDA BAŞLADI, SOSYAL MEDYADAN YAYILDI

Mikonos Adası’ndaki sahillerde bazı işletmelerin yönetmeliklere aykırı şekilde ticari faaliyette bulunduğunun gündeme gelmesinin ardından ruhsatsız işletmelere yönelik tepkiler, Paros ve Naksos adalarına da sıçradı.

Plajlardaki işletmelerin ruhsatsız çalışmasına ve yönetmeliklerin öngördüğünden fazla alana şemsiye ve şezlong yerleştirmesine karşı çıkanlar, sosyal medya üzerinden organize oldu.

Ardından, ruhsatsız ve yönetmeliğe aykırı çalışan işletmeler belirlenerek ilgili savcılıklara ihbarda bulunulurken bazı plajlarda yapılan eylemlerde ise dağıtılan broşürlerle tüketiciler bilgilendirildi.

YÜKSEK MAHKEMEDEN ‘HAVLU HAREKETİ’NE DESTEK

Halkın havlusunu alarak, hiçbir işletmeye bağlı kalmadan plajları kullanım hakkını savunanların başlattığı hareket kamuoyunda “havlu hareketi” ismiyle anıldı.

Şikayetlerin ardından Yunanistan Yüksek Mahkemesi, halkın plajlara erişim hakkının engellenemeyeceği yönündeki genelgeye uyulmasını istedi.

İŞLETME SAHİPLERİ ZORDA, HÜKÜMET HAREKETE GEÇTİ

Plajlardaki işletmeleri zor durumda bırakan, şezlongları bir gecede apar topar toplamalarına sebep olan “Havlu Hareketi” hükümeti de harekete geçirdi. Ağustos ayında, tatil sezonu bitmeden daha çok kontrolün yapılması ve birçok işletmenin cezalandırılması beklenirken, Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis, tetiği kimseye teslim etmeyeceklerini ve kimseye cezalarda indirim yapmayacaklarını belirtti.

Yunanistan yasalarına göre bir plajda işletmelere verilecek kullanım hakkı plaj alanının yüzde 50’sini aşamıyor.

Anayasaya göre; Tüm plajlar halka açık olup, vatandaşların denize dikey ve paralel olarak ücretsiz girişine izin verilmelidir, Organize plajlarda diğer yüzücüler için de boş alan sağlanmalıdır, Kıyı şeridinden itibaren en az beş metre genişliğinde bir serbest bölge bulunmalıdır, Şemsiye, şezlong ve deniz eğlence ekipmanları, işletmeye tahsis edilen alanın %60’ından fazlasını ve plajın toplam alanının %30’undan fazlasını kaplayamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx