Türkiye giden Uygur erkekleri bir daha ailelerini göremiyor

KARAR HABER MERKEZİ

Cornell Üniversitesi Kamu İdaresi Yüksek Lisans öğrencisi Rizwangul Nurmuhammad, dünyada Çin’in sistematik sindirme siyasetlerine ve azaplarına karşı çıkışlarıyla biliniyor. Tıpkı vakitte Türkiye’deki Uygur diasporasının istihdam ve eğitim gereksinimlerini karşılamak için fon sağlayan Yeni Zelanda merkezli Empower Communities (Charitable Trust) vakfının kurucu ortağı olan NurMuhammad, iki sene evvel kardeşinin Çin hükümeti tarafından süresiz tutuklanmasıyla ilgili de gündeme gelmişti.

Empower Communities, Türkiye’dek Uygur göçmenlere ve mültecilere eğitim hibeleri, çocuk bakımı takviye hibeleri ve küçük işletmelere krediler sağlıyor.

BİRÇOK ZORLUKLA KARŞILAŞIYORLAR

Türkiye’deki Uygurlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan NurMuhammad, yine yerleşik hale geçme ve entegrasyon sırasında lisan mahzurları, hasebiyle toplumsal ve finansal etrafa erişim eksikliği de dahil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

“Bazı Uygur bayanlarının kocaları Çin’den Türkiye’ye dönemediğini” hatırlatarak “kadınların konutlarının geçimini sağladığını” söyleyen NurMuhammad, “Bir anne konutta çocuklara bakarken kıyafet dikebilir. Fakat bir dikiş makinesi alacak paraları yok. Yardımımız oraya gidiyor” dedi.

Birtakım Uygur bayanlarının iş mahareti kazanmak istediğini söyleyen NurMuhammad, bu bayanların kurs fiyatlarını ve çocuk bakım masraflarını karşılayamadığını söz etti. NurMuhammad, “Bu durumlar için, vakıf aracılığıyla marifet odaklı eğitim ve çocuk bakımı takviye hibelerinin bir kombinasyonu sağlanabilir” dedi.

“ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN PARA ÖDEMEYE HAZIRLAR”

Uygurların çok az takviyeyle gayret etmesine karşın direnç gösterdiğini belirten NurMuhammad, “Bazı aileler düzgün yemek yiyemiyor, fakat yeniden de çocuklarının eğitimi için para ödemeye hazırlar” dedi.

Vakfın, insanları finansal olarak bağımsız kılmaya çalıştığını tabir eden NurMuhammed vakfın uzun vadeli hedefini “Bir adama balık verirsen onu bir günlüğüne doyurursun. Fakat o adama balık tutmayı öğretirseniz, onu ömür uzunluğu doyurmuş olursun” kelamıyla açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.