Turizmciler Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tesirlerine karşın dönemden umutlu

Türkiye Otelciler Federasyonu Lider Yardımcısı Tacettin Özden,  savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna’dan gelen turist sayısında büyük düşüş olduğunu lakin nisan ve mayıs aylarının, salgının tesirlerinin görüldüğü geçen yıla nazaran turizmciler açısından yeterli geçtiğini söz etti.

Aksiliklere karşın son devirde Avrupa ülkelerinden gelen turistlerle hareketliliğin başladığını, rezervasyonların da umut verdiğini vurgulayan Özden, bilhassa İngiltere ve Almanya’dan önemli oranda turist beklediklerini kaydetti.

Özden, şunları kaydetti:

“İngiltere, Almanya, Hollanda ve Polonya ile Balkan ülkelerinin çabucak hepsinde önemli bir hareketlilik var. Bilhassa Almanya ve İngiltere hayli düzgün geliyor, Polonya çok uygun geliyor. Şu savaş biraz oraları da durdurdu fakat tekrar toparlandı. Savaşın sanıyorum birinci psikolojisini de attılar. Şu anda daha uygun görünüyor. Geçen yılla kıyaslanmayacak kadar çok hoş bir başlangıç yaptık diyebilirim. Bundan sonra da sanırım o denli devam edecek. Rezervasyonlarda da artışlar devam ediyor.”

Savaşın bitmesini beklediklerini lisana getiren Özden, şöyle konuştu:

“Eğer bu Rusya-Ukrayna Savaşı daha erken biterse epey âlâ bir dönem geçiririz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanı’mızın açıklamış olduğu gayeleri yakalayabileceğimizi hala düşünüyorum, ona inanıyoruz. Münasebetiyle bu halde düzgün bir dönem geçiririz diye şu anda olumlu ve umutlu beklentimiz devam ediyor.”

“İLAVE UÇAKLAR GÖRÜNÜYOR”

Rusya’dan rezervasyonların az da olsa gelmeye başladığına işaret eden Özden, şu bilgileri verdi:

“Oradan (Rusya) kaybedilecek hissenin büyük çoğunluğunu İngiltere’nin, Almanya’nın, öteki pazarların telafi edeceğini umuyoruz. Rusya’dan yavaş yavaş charter uçakları İzmir’e, Bodrum’a, Antalya’ya başladı. O eski yoğunluk, sayılar yok fakat bir umut veriyor, başlangıç için. İngiliz ve Alman pazarında yüzde 15-20 civarında 2019 sayılarının önünde gidiyoruz, bunun daha da artacağını görüyoruz. Beklentimiz o tarafta. Ek uçaklar görünüyor, talepler geliyor. 2019 sayıları uygundu ancak 2019’un tamamını aslında biz bu sene çok rahat yakalayabileceğimizi öngörüyorduk, beklentimiz oydu. Rusya ve Ukrayna sayılarındaki düşüşü öbür pazarların ne kadar kapatacağını daima bir arada göreceğiz.”

Kuşadası Turizm Tanıtma Derneği Lideri Bülent İlbahar, savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna pazarlarından rezervasyonlarda yüzde 30-40 üzere bir gerileme olduğunu kaydetti.

Avrupa ülkelerinden gelecek turistlerin bunu telafi edebileceğini söyleyen İlbahar, şöyle dedi:

“Şu anda geçen sene görmediğimiz kadar Alman ve Hollandalı var. İngilizler daha fazla. Onlarla uçak da çoğalıyor ancak olağan temmuz ve ağustos ayında daha çok olacak. Beklediğimiz üzere olmadı lakin savaş nedeniyle yaşanan kaybı hiç olmazsa o ülkeler telafi etti. Tahminimce temmuz, ağustos aylarında çok düzgün olacak, daha çok artacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.