TEI, yerli İHA motorlarında seri üretime devam ediyor

Akşit, AA muhabirine, Eskişehir’de konseyi tesislerde geliştirdikleri TEI-PD170 motorun, MALE sınıfı İHA’larda irtifa kabiliyeti ve irtifadaki güç yeteneğiyle dünya önderi olduğunu söyledi.

İHA’lar Anka ve Aksungur’a güç vermesi için ürettikleri bu motorun yakıt tasarrufunda da dünya başkanı olduğuna işaret eden Akşit, şöyle konuştu:

“Seri imalatını 2 yıl evvel anons etmiştik. Birinci partide o yıl 13 motorluk bir partiyle seri imalata ‘Bismillah’ deyip başlamıştık. Geçtiğimiz 1-2 yıl içinde seri imalatımız 40’ı geçti. Teslimatımız ve yeni siparişlerin pazarlıkları devam ediyor. Uygulamalarımız ve adetlerimiz arttıkça rekabetçiliğimiz de artacak, seri imalat daha büyük süratle devam edecek. TEI-PD170 motorumuz birinci evvel Anka için geliştirilmişti, şu anda Aksungur’da uçuyor. TB3’e entegrasyon evresinde Baykar’a teslim ettik, birkaç tane. Onlar testlerini yaptılar. Hatta Selçuk Beyefendi sağ olsun testlerden mutlu kalmıştı, onu Twitter’da paylaşmıştı. Hoş bir şeydi. Onların işleri bitip, TB3 de bittiğinde birinci uçuşunu inşallah biz de sabırsızlıkla bekliyoruz.”

TEI-PD170’TEN MOTOR AİLESİ TÜRETME ÇALIŞMALARI

Prof. Dr. Akşit, bir motoru geliştirdikten sonra motor türevlerini ortaya çıkarmanın daha kolay olduğunu tabir etti.

TEI-PD170’ten motor ailesi türetme çalışmalarının sürdüğünü belirten Akşit, “Geçen yılki TEKNOFEST’te 225 beygirlik motoru göstermiştik. 225 beygire artık rahatlıkla çıkabiliyoruz.” dedi.

Akşit, testleri devam eden ve TEI-PD170’ten 10 kilogram hafif olan TEI-PD222-DT versiyon motorun, tek turboda kalkış gücünü 225 beygire çıkarabildiğini lisana getirdi.

TEI-PD170’in tek turbolu TEI-PD180-ST isimli yeni bir versiyonunu da geliştirdikleri bilgisini veren Akşit, “Ağırlığını mevcut TEI-PD170’in 7 kilogram altına indirerek, kalkışta gücünü yüzde 10 artırdık. Bu sınıfta bayağı bir motor çıkarttık.” diye konuştu.

“TEI-PG50 MOTORU 16 BİN FEETE KADAR RAHATLIKLA ÇIKABİLİYOR”

Akşit, “Türkiye’nin birinci iki vakitli uçak motoru” olma özelliğine sahip TEI-PG50 motorunda da sipariş pazarlıkları yaptıklarını bildirdi.

Bu motorun, seri imalata hazır olduğunu belirten Akşit, şunları kaydetti:

“TEI-PG50’yi devletin bir projedeki muhtaçlığına nazaran geliştirdik. O sınıftaki öbür İHA’ları da gözeterek bu imalatı yaptık. Günümüzde dronlar her yerde lakin hepsi elektrikli. Bunların en çok havada duranı yarım saat, 1 saat, 1,5 saatten fazla kalamıyor. TEI-PG50’nin üstün tarafı birebir tartıyla uzun müddet havada kalması. TEI-PG50, yakıtlı olduğu için yakıttaki güç konsantrasyonu dünyadaki en âlâ elektrik bataryasından katbekat ağır. TEI-PG50 küçüklüğü ve hafifliği sebebiyle sınıfındaki elektrik motorlarına nazaran bu segmentteki dronların havada kalma müddetlerini, menzillerini önemli olarak uzatıyor. TEI-PG50’nin 19 kilogram kuru yükü var ve 50 beygir güç üretiyor. Çok pervaneli dronları TEI-PG50 üzere fosil yakıtlı motorlarla desteklediğinizde irtifa da kazanıyorsunuz. Yüksek irtifa olan bölgelere yardım götürmede tesirli olabilir. TEI-PG50, 16 bin feete kadar rahatlıkla çıkabiliyor. Bunu gereksinime nazaran daha da artırabiliriz.”

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*