Tarihte bilinen birinci antibiyotik olan sirkenin yararları nelerdir? Sirke hangi hastalıklara güzel gelir?

Sirke, binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılan bir besindir ve tertipli olarak salata ve yemeklerde kullanıldığında insan vücudunun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Antik çağlarda dahi sirkenin yararlarını keşfedilerek pek çok farklı alanda kullanılmıştır. Günümüzde birden fazla vakit yemek ve saltalarda sos olarak kullanılsa da kullanım alanı epeyce geniştir. Bilhassa sabahları aç karnına içilen sirkeli su, hem metabolizmanın daha süratli çalışmasını hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Sirke birinci defa çağdaş tıbbın da kurucusu olan Hipokrat tarafından kullanılmış ve iltihap, enfeksiyon hastalıklarına yeterli geldiğini tespit ederek hastalarına kullanmasını önermiştir. Tarihte bilinen birinci antibiyotik olarak da sirke gösterilmektedir. 

Tıbbın kurucusu olan Hipokrat ve akademi arkadaşları iltihap ve ülsere uygun geldiğini tespit ederek hastaları sirke ile tedavi etmeye başladıkları bilinmektedir. Günümüzde ise sirkenin kullanım alanları genişleyerek birçok hastalığa yeterli gelmektedir. Sirke çok keskin bir aromaya sahip olduğundan daha çok su ile seyreltilmiş haliyle tüketilmesi önerilmektedir. Sirkeli suyun yararları şöyledir:

  • Kepek sorunu olan şahısların duş alırken yarı yarıya su ve sirke ile hazırladıkları karışım saça sürülerek 15 dakika bekletilmesi akabinde soğuğa yakın ılık su ile durulanması önerilir. Haftada 1-2 defa yapılması tavsiye edilen bu uygulama nizamlı olarak yapılması durumunda kapak sorunu büyük oranda azalacağı beklenir. 

  • Mevsim geçişlerinde yaygın hale gelen teneffüs yolu hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar. Bağışıklığı güçlendirir hastalıklara karşı beden direncini arttırmaktadır. Bilhassa son günlerde süratle yayılan korona virüse karşı dahi bağışıklığı güçlendirerek virüsün bedene yayılmasını kısmen engellemektedir. 

  • Sirke, boğaz ağrısı ve öksürüğe de çok güzel gelmektedir. Boğaz ağrısı ve öksürük problemi çeken bireylerin su ile seyreltilmiş sirke ile gargara yaparak boğazlarını temizlemeleri önerilir. Ayrıyeten limon ve balla karıştırılan sirke doğal öksürük şurubu olarak da tüketildiğinde öksürüğe ve boğaz ağrısına acilen tahlil olması beklenmektedir. 

  • Ziyanlı beslenme alışkanlıklarından, sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı olarak karaciğerde yağlanma ve tahribat görülür. Sistemli olarak sirke tüketildiğine ise karaciğerlerin temizlenmesini ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

  • Yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur.

  • 1 bardak su ve 1 çorba kaşığı sirkenin karıştırılması ile elde edilen su pak bir pamuk yardımıyla cilt temizlenir. Bu uygulama akşam yatmadan evvel makyajın temizlenmesinin akabinde yapılması önerilir. Su ile seyreltilen sirkeyle yüz temizlendikten sonra durulamadan yatılması tavsiye edilir. Böylelikle cilt sirkenin tesiriyle kendini sabaha kadar yenilemeye devam edecektir. 

  • Sirkeli su ile yapılan buhar, sinüslerin açılmasını sağlayarak burun, göz ve baş ağrısına âlâ gelmektedir. 

  • Sirke, mide sorunu yaşayan şahıslara de önerilmektedir. Mide ekşimesini hafifleten sirke, su ile seyreltilip içildiğinde mideyi rahatlatır. 

  • Sirke, tüketilmesi durumunda bedeni onarması ve hastalıklara karşı müdafaası dışında yara, yanık ve güneş lekelerine de güzel gelmektedir. Bilhassa sinek, böcek ve arı ısırığına karşı yaranın mikrop kapmasını ve daha steril hale gelmesini sağlamaktadır. 

Sabahları güne başlamadan sirkeli su içildiğinde metabolizmanı daha süratli çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Uzmanlar yalnızca sirkeli su içerek zayıflamanın pek mümkün olmadığını fakat dikkatli beslenmenin yanında aç karnına içilen sirkeli su ile daha çabuk zayıflanabileceğini aktarmaktadırlar. Sabahları aç karnına içilen sirkeli su bedendeki iltihap ve enfeksiyonun sökülmesine yardımcı olurken hastalıklara karşı beden direncini arttırarak hastalıklara karşı korumaktadır. Ayrıyeten sirkeli su tip 2 diyabeti de büyük oranda düşürdüğü yeniden uzmanlar tarafından aktarılmaktadır. 

Sabahları uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su içerisine 1-2 çorba kaşığı sirke ekleyerek direkt içilebilir. Bunun dışında 1 litre suyun içerisine yarım çay bardağı sirke, maydanoz, taze nane ekleyerek bir gece buzdolabında beklettikten sonra sabah ve gün içinde içilmesi tavsiye edilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.