Tarihin birinci hastagı bayanlara gelir kapısı olacak

Yalova’nın Altınova ilçesinde devam eden Çobankale arkeolojik kazılarında ortaya çıkan seramik buluntulardan olan tarihin bilinen birinci hashtag (#) sembolü bayanlara gelir kapısı olacak.

Çobankale arkeolojik kazılarında binlerce hassas fırça darbeleri ile ortaya çıkarılan binlerce yıllık seramik modüller, usta ellerde puzzle modülü üzere aylar süren çalışmalar sonrası birleştiriliyor. İmitasyonları yapılan seramik uygulamaları Altınovalı bayanların ellerinde özel bir koleksiyon olarak geleceğe aktarılacak.

Çobankale kazılarında 10. ve 12. yüzyıla ilişkin farklı form, kompozisyon ve teknikle yapılan seramik buluntular bayanlar için gelir kaynağı olacak. Bayanlar seramiklerde tarihin bilinen en eski hashtag sembolünün ortalarında bulunduğu motifleri seramiklere işleyecek.

“BUGÜN BİLE KULLANILABİLECEK GÜZELLİKTE”

Çobankale arkeolojik kazılarında zeuksippus ailesi seramikleri, beyaz hamurlu seramikler, astar boyalı seramikler ile kazıma, baskı ve boyama üzere farklı tekniklerle hazırlanan seramikler tekrar üretilecek.

Farklı seramik buluntuların tekrar üretilmesi için çalışmaların başladığını açıklayan Altınova Belediye Lideri Dr. Metin Oral, “Bugün bile kullanılabilecek hoşlukta ve estetikte olan seramikler, bayanlarımıza gelir, Altınova’mızın itibar kapısı olacak. Yıllardır büyük bir sabır, özveri ve titizlikle çalışan kıymetli hocalarımıza ve tüm grubumuza çok teşekkür ediyorum. Bilhassa bu tarihi yapıtların bayanlarımız tarafından üretilecek olmasından ötürü çok heyecanlıyız” dedi.

KOLEKSİYONLAR GELECEĞE TAŞINACAK

10 ve 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Çobankale’de hafriyat çalışmalarında ortaya çıkan bulguların dünya arkeoloji literatüründe önemli yer almaya başladığına dikkati çeken Hafriyat Lideri Doç. Dr. Selçuk Seçkin ise şöyle konuştu:

“Kazı sırasında çıkartılan küçük buluntular, çok değerli datalar ortaya koydu. Olağan bunlar çok uzun soluklu çalışmalar. Puzzle üzere düşünün. Bunların eksik modüllerinin tamamlanması, çıkan bütün seramikler içinde küçük kesimlerin bulunması çok uzun vakit gerektiren, sabır gerektiren çalışmalar. Bu hususta uzman grup arkadaşlarımız var.

Bunlar, daima çalışmalarını yapıyorlar, çizimlerini fotoğraflamasını tüm tekniğini yapıyorlar. Hafriyat alanındaki çalışmalar 4-5 ay, hafriyat konutundaki çalışmalar ise yıl uzunluğu sürüyor. Her vakit en büyük destekçimiz olan Lider Dr. Metin Oral ve takımımızın işbirliği ile bu tarihi koleksiyonların geleceğe taşınması ve bayanlara kıymetli bir alan açması çok heyecan verici.

Bölgenin tarihi kimliğinin tanıtımı ve bilhassa de bayanların çalışmalara iştirakin sağlanması her manada çok kıymetli.”

Seçkin, Doğu Roma-Selçuklu uğraşındaki aktifliği, I. Haçlı Seferi’nin püskürtülmesinde ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş periyodundaki rolü nedeniyle Çobankale’nin Türk ve Dünya tarihi açısından kıymetli olaylara tanıklık ettiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*