Tarihi sorun çözülüyor: Japonya ve Güney Kore muahedeye vardı

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile başşehir Tokyo’da bir ortaya geldi.

Bu görüşmeyle, Kasım 2019 sonrası birinci kere bir Güney Kore Dışişleri Bakanı Japonya’yı ziyaret etmiş oldu.

Hayaşi Yoşimasa görüşmede, İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Kore vatandaşlarının zorla çalıştırılması da dahil olmak üzere problemlerin çözülmesi için adım atılması gerektiğini belirterek, iki ülkenin bağlarının güzelleştirilmesini yakından takip edeceğini vurguladı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı, iki ülkenin Kuzey Kore‘nin füze ve nükleer silah programları konusunda ABD ile üçlü iş birliğini güçlendirmede anlaştığını bildirdi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da Japonya ile askıdaki sorunlar üzerindeki görüşmelerin hızlandırılacağını doğruladı.

Park Jin , 8 Temmuz’da seçim kampanyasında açık hava etkinliğinde konuşma yaparken suikast sonucu öldürülen eski Başbakan Abe Şinzo için taziyelerini iletti.

ZORLA ÇALIŞTIRILAN KORELİ PERSONELLER MESELESİ

Japonya’nın 1910-1945’te Kore Yarımadası’ndaki sömürge idaresi devrinde zorla ve fiyatsız çalıştırdığı personellerin ve yakınlarının Güney Kore’de açtığı davalarda, çok sayıda Japon şirketi tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Karar, görülmekte olan benzeri davalara emsal teşkil etmiş, öteki Japon şirketleri de arka arda tazminata mahkum olmuştu.

Japonya, Güney Kore ile 1965’te diplomatik alakaların olağanlaşması için yürütülen görüşmelerin akabinde imzalanan mutabakatla Güney Kore’ye aktarılan hibe, bağış ve kredilerin “savaş tazminatı” niteliğinde olduğunu, bu mutabakatla tazminat konusunun kapandığını ileri sürüyor.

Güney Kore ise insanları sömürge idaresinde zorla çalıştırmanın insanlığa karşı kabahat olduğunu, haksızlığa uğrayanların yargı önünde haklarını aramasının iki ülke ortasında imzalanan mutabakatlarla sınırlanamayacağını savunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*