Suriye hükümeti, Perinçek ve Sancak’ın ziyaretini iptal etti

Suriye hükümeti, Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek ve iş insanı Ethem Sancak’ın Şam’a yapacaklarını duyurduğu ziyareti iptal etti. Ulusal Kanal yayınında konuşan Perinçek, “Beşar Esad’ın takvimine nazaran bir mühlet erteleyelim dediler. Onların talebi üzerine seyahatimiz ertelendi” dedi.

“Ama bakın burada öteki bir şey daha oldu” diyen Perinçek, “Aynı Türkiye-Rusya bağlantılarında olduğunu üzere Vatan Partisi’nin Suriye alakalarına de Tayyip Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından birtakım müdahaleler geldi” tabirlerini kullandı.

“Gitmenizi engellemek için mi?” sorusu üzerine Perinçek, şunları söyledi:

“Şimdi öğreniyoruz, Suriye devletine de söyleyeceğiz. Suriye devletine diyorlar ki ‘Bizimle görüşmeden evvel Doğu Perinçek’lerle görüşmeyin. Bizle görüşün bekleyin, ondan sonra Doğu Perinçek’lerle görüşün. Yani Türkiye’nin menfaatini düşünen değil, Vatan Partisi’yle rekabet içindeki Amerikancı güçler Türkiye-Suriye alakalarını de kontrol altına alacaklar. Yani engelleyecekler, bozacaklar, bozguncular. Olağan Suriye devleti de Türkiye devleti ile işbirliği yapmak istediği için onlardan gelen bu talep karşısında ertelemiş olabilir, kendilerine soracağız bunu. Açık söylüyorum hem Türkiye-Rusya alakalarını sabote etmekte -Atlantikçiler var, Abdullah Gül kalıntıları var, Babacan kalıntıları var, Davutoğlu kalıntıları var- hem de Türkiye-Suriye bağlantılarını sabote etmekte birebir ögeler.”

Doğu Perinçek’in 6 Eylül’de, “Çıkış Yolu” programındaki konuşması daha sonra Ulusal Kanal’ın sitesinden kaldırıldı ve toplumsal medya paylaşımları silindi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*