Soylu ile fotoğraf çektiren ‘rüşvetçi’ liderler Bekir Bozdağ’a soruldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak’ta yolsuzluk yaptıkları mahkeme kararlarıyla katılaşan AK Partili belediye liderlerinin neden vazifeden alınmadıklarını sordu. Hususa ait Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Mezopotomya Ajansı’nın haberine nazaran önergenin münasebetinde, “Şırnak’ın Uludere ilçesi ile Şenoba ve Hilal Belde Belediye Liderlerine açılan yolsuzluk davalarında Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin 6 Ocak’ta yaptığı karar duruşmasında rüşvet alınıp verildiği ve ihalelere fesat karıştırıldığı suçlaması ile 32 sanık hakkında 2013 yılında açılan dava karara bağlanmıştı. 6 Ocak’ta duruşması yapılan davada Uludere Belediye Lideri Sait Ürek, Hilal Belediye Lideri Cevher Benek ve Şenoba Belediye Lideri Sabri Babat hakkında 3 yıldan 4 yıl 5 aya kadar değişen müddetlerde mahpus cezası verilmişti” hatırlatmasında bulundu.

‘GÖREVDEN ALINMALARINA HÜKMEDİLDİ’

Mahkeme kararında belediye liderleri Sait Ürek ve Cevher Benek hakkında mahkûmiyet kararlarının nihaileşmesinin beklenmeksizin vazifeden alınmaları için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunduğuna hükmedildiği anımsatılan önergede, şu sözler yer aldı: “Ayrıca 2007- 2019 periyotları ortasında Şenoba Belde Belediye Başkanlığı yapan Sabri Babat hakkında ise ihaleye fesat karıştırmaktan 4 yıl 5 ay 10 gün mahpus cezasına hükmedildiği mahkeme kararı ile sabittir. İhaleye fesat karıştırmaktan Şırnak 1.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından mahkûmiyet kararları katılaşan iki belediye liderinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ettiği ortaya çıkmış, Uludere Belediye Lideri Sait Ürek, toplumsal medya hesabından ziyaretle ilgili paylaşımda da bulunmuştur. Üstte belirtilen yargılama sürecinin üzerinden 8 ay geçmesine karşın ne üst derece mahkemeden bir karar çıktı, ne de ilgili kurumlar bu bireyler hakkında bir yaptırım uygulamadı.”

‘HUKUKİ DESTEĞİ NEDİR?’

İmir, Bakan Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“* 6 Ocak 2022 tarihinde Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararda net olarak ‘Belediye Başkanlıkları devam eden Sait Ürek ve Cevher Benek hakkında mahkûmiyet kararlarının nihaileşmesinin beklenmeksizin vazifeden alınmaları için İçişleri Bakanlığına bildirimde bulunmasına karar verilmiştir’ denilmesine karşın bu belediye liderlerinin hala misyonlarına devam etmesinin tüzel desteği nedir?

* Mahkeme tarafından mahkûmiyet kararları katılaşan iki belediye liderinin bakanları ve vilayet mülki amirlerini ziyaret ettikleri hala misyonlarının başlarında olduklarından haberdar mısınız?

* 6 Ocak günü haklarında verilen ceza basına yansımasına karşın türel kararın gereğinin yerine getirilmemesi hangi saiklere dayanmaktadır?

* Mahkemenin verdiği kararın gereğini yerine getirmeyen ilgili kurumlar hakkında bir soruşturma açacak mısınız?

* 8 aydır Bakanlığınıza bağlı mahkemelerin verdiği kararların uygulanmadığından haberdar mısınız? Bu yargının yok sayıldığının göstergesi değil midir?” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*