Soros’tan ‘Ukrayna’ açıklaması: Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı

Yatırımcı ve iş insanı George Soros, Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlendiği Davos’ta açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna işgalinin ‘Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı olabileceğini’ söyleyen Soros, “Medeniyetimiz bundan sağ çıkamayabilir” sözlerini kullandı. Soros, ‘özgür medeniyeti müdafaanın en uygun yolunun Batı’nın Putin’in güçlerini yenmesi olduğunu’ belirtti.

‘PUTİN, AKININ BİR YANILGI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR’

George Soros, daha evvel, 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgalinin Kremlin’in planları doğrultusunda ilerlediğini söyleyen Rusya Devlet Lideri Putin’in, artık ise hücumun bir yanılgı olduğuna inandığını ve ateşkes görüşmesine hazırlandığını ileri sürdü. “Ancak ateşkes ulaşılamaz zira ona güvenilemez. Putin zayıfladıkça daha öngörülemez hale geliyor” diyen Soros, Avrupa Birliği’nin (AB), Putin’in şu anda Avrupa’nın muhtaçlığının yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Rus doğalgazını ‘gerçekten acıtsa da’ kapatabileceğini anlaması gerektiğini lisana getirdi.

‘BASKICI REJİMLER YÜKSELİŞTE’

“Ukrayna işgali aniden ortaya çıkmadı. Dünya giderek birbirine taban tabana zıt iki idare sistemi ortasındaki bir çabaya giriyor: Açık toplum ve kapalı toplum” sözlerini kullanan Soros, Rusya ve Çin’in ‘bireyin devlete boyun eğdiği’ kapalı toplumların önde gelen üyeleri olduğunu söyledi.

“Baskıcı rejimler artık yükselişte ve açık toplumlar kuşatma altında. Bugün Çin ve Rusya, açık toplum için en büyük tehdidi oluşturuyor” diyen Soros, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’ın ‘sıfır Covid’ stratejisini de eleştirdi ve şöyle konuştu: “Korona virüsü, Rusya ve iktisatla ilgili bir dizi yanılgı nedeniyle üçüncü devir için seçilemeyebilir.” (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*