SES Ankara Şube Eş Lideri Yalçınkaya, sağlıkçıların müsaadesiz çalışmaya teşvik edildiğini söyledi

Sağlık Bakanlığı, 12 Ağustos’ta yayımladığı ek ödeme yönetmeliğinde; kat sayıları düzenlerken, mesaisini tamamlayan, 32 saat üzeri nöbet tutan ve karşılığında müsaade kullanmayan çalışana daha fazla katsayı puanı vereceğini vaat etti. Buna rağmen, bakanlığın dün yayımladığı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nde uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulamasının üç günde birden daha sık olmayacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, “Beyaz Reform” ismi altında yayımladığı yönetmelikler kapsamında 12 Ağustos’ta sağlıkçıların ek ödemelerini belirleyen kat sayıları açıkladı. Kelam konusu yönetmelikte mesaisini tamamlayan, 32 saate kadar nöbet tutan ve karşılığında müsaade kullanmayan işçi için 0,05; mesaisini tamamlayan, 32 saat üzeri nöbet tutan ve karşılığında müsaade kullanmayan işçi için ise 0,10 katsayı verileceği kaydedildi. Ek ödemede fazla nöbeti ve müsaade kullanmamayı bu yönetmelikle “teşvik” eden bakanlık; dün yayımladığı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nde ise, uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulamasının üç günde birden daha sık olamayacağını belirtti.

İki yönetmeliğin birbiriyle çeliştiğine dikkat çeken SES Ankara Şubesi Eş Lideri Kubilay Yalçınkaya, “Bu şartlarda bir asistan doktorun aylık mesaisi 300 saate kadar çıkabiliyor. Bunun karşılığında nöbetin saatlik fiyatının de 44 TL olduğu görülüyor. Yani devlet bir diğer doktor çalıştırmak yerine, bir asistan tabibi 5-6 bin lira maliyetle çalıştırabiliyor. Asistan doktorları ucuz iş gücüne çeviriyorlar” sözlerini kullandı. “Bakanlık hakikaten asistan tabiplere fazla nöbet tutturmama konusunda samimiyse bir memura fazla mesaide ne kadar fiyat veriyorsa o kadar fiyat vermeli” diyen Yalçınkaya, “Bu durumda, hastaneler yeni bir doktor almak zorunda kalacaklar” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*