Samsung doğruladı; siber saldırı ile Galaxy kaynak kodları çalındı

Samsung doğruladı; siber saldırı ile Galaxy kaynak kodları çalındı
Samsung doğruladı; siber saldırı ile Galaxy kaynak kodları çalındı

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Güney Kore merkezli Samsung, siber saldırıya uğradığını duyurdu.

Samsung, geçtiğimiz günlerde LAPSUS$ tarafından hack’lendi (Şirket bu grubun adını halen vermiyor) ve tam 190 GB boyutunda gizli veriyi çaldırdı haberiyle ses getirmişti. Konuyu bugün doğrulayan şirket, yapılan saldırıda kişisel bilgilerin (Müşteri veya çalışan) çalınmadığını aktardı. Daha önce konuşan kaynaklara göre gidenler arasında biyometrik kilit açma işlemleri için algoritmalar, tüm yeni Samsung cihazları için “bootloader” kaynak kodları, Qualcomm’un bazı gizli kaynak kodları, Samsung’un etkinleştirme sunucularının kaynak kodları ve Samsung hesaplarını yetkilendirmek ve doğrulamak için kullanılan altyapının tam kaynak kodları yer alıyor.

Bunların gelecekte büyük güvenlik açıkları doğurabileceğinden endişe edilirken, şirket tarafından yapılan son açıklamada giden veriler arasında Galaxy telefonlar ile alakalı kaynak kodlarının çaldırıldığı net olarak belirtildi. Bu durum endişe yaratıyor ve ileride şirketina telefonları için ciddi güncellemeler yapması gerekebilir.

Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta Nvidia da büyük sayılacak bir siber saldırı ile karşı karşıya kalmıştı. Daha önce bazı kaynaklar sürecin sadece bir ransomware saldırı olduğunu aktarırken, bazıları 1 TB civarında verinin çalındığını iddia etmişti. Biraz önce resmi bir açıklama yapan dev üretici Nvidia, süreci doğruladı ve çok kilit verilerin internete sızdırılmaya başlandığını doğruladı. Söylendiği kadarıyla saldırının arkasında Samsung’u da vuran LAPSUS$ isimli grup yer alıyordu.

Nvidia halen tam olarak hangi verilerin gittiğini ayrıntılı olarak açıklamıyor ancak süreçte araştırmaların sürdüğü belirtiliyor. Bazı işaretlere göre firmanın sürücü ve DLSS kaynak kodları dahi sızdırılanlar arasında bulunuyor. LAPSUS$ şu an daha fazla veriyi internette yayınlamamak için Nvidia tarafından para talep ediyor.

Samsung gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*