Rusya yasaklarına bugün yazılım devi Microsoft da dahil oldu

Rusya yasaklarına bugün yazılım devi Microsoft da dahil oldu
Rusya yasaklarına bugün yazılım devi Microsoft da dahil oldu

Yazılım devi Microsoft, diğer firmalar gibi işgal tepkisini ortaya koydu ve Rusya’da ürün satışlarını durdurdu. İşte detaylar;

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali maalesef acı bir şekilde devam ediyor. Yaşanan saldırılar nedeniyle birçok şirket Rusya’ya ciddi yaptırımlar açıkladı. Bu şirketler arasına en son Spotify dahil olmuştu. Firma dün Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı almıştı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu. Bugün ise sürece Google dahil olmuş ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurmuştu.

Şimdi ise benzer bir adım Microsoft cephesinden geldi. Yazılım devi firma bugün Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu. Bu gelişme ile beraber Rusya’ya gerçekten önemli bir darbe daha vuruldu. Microsoft’un özellikle şirketlerin temeli özelinde çok büyük bir yeri bulunuyor ve bu hamle gerçekten önemli duruyor.

Spotify, Microsoft ve Google öncesinde en çok ses getiren adımı Apple atmıştı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Apple’ın aktif CEO’su Tim Cook’a resmi bir yazı göndermiş ve Apple’ın Rusya merkezli ürün satışlarını bitirmesini istemişti. Fedorov aynı zamanda uygulama marketi App Store’a erişimin kapatılmasını da istemişti. Apple geçtiğimiz günlerde bu adımı attı ve Rusya merkezli ürün satışları durdurmuştu.

Bu arada Apple, sadece bununla yetinmemiş ürün satışına ek olarak bir yasaklama da yapmıştı. Firma Rus devletine bağlı RT News ve Sputnik’in uygulamalarını App Store’dan kaldırdı. Ek olarak Apple Maps’in canlı trafik özelliği Google Maps için de yapıldığı gibi Ukrayna merkezli olarak kapatıldı. Bu arada Apple bugün Kırım’ı yeniden Ukrayna’nın bir parçası olarak göstermeye başladı.

Microsoft hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*