Rusya Dışişleri Bakanlığı: İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması istikrar bozucu

Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya mümkün üyeliğini veto hakkından feragat etme atağına Rusya’dan birinci reaksiyon geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki ülkenin NATO’ya katılma planlarına “olumsuz” ve “istikrar bozucu” yorumları yapıldı.

Reuters’in haberine nazaran, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak planlarını “olumsuz” gördüğünü söyledi. Rusya’nın haber ajansı RIA Novosti de Ryabkov’un, NATO genişlemesinin “istikrar bozucu” olduğu ve ittifak üyelerinin güvenliğine katkıda bulunmadığını söylediğini aktardı.

‘GORBAÇOV’A DA BİR ŞEY VAAT EDİLMİŞTİ’

Rusya’nın yasama meclisi Duma’dan da Türkiye’nin NATO’da İsveç ve Finlandiya’nın muhtemel üyeliğine veto hakkından feragat edecekler adımlar atmasına tenkitler geldi. Rusya’nın resmi haber ajansı TASS, Duma’nın Memleketler arası İlgiler Komitesi Leonid Slutsky’nin hususla ilgili görüşlerine yer verdi. Slutsky, “Türkiye’nin yerinde olsaydım, Finlerin ve İsveçlilerin NATO’ya iştirakini veto etmeme karşılığında aldığım garantilerden pek gurur duymazdım. Bir vakitler Gorbaçov’a da bir şey vaat edilmişti” dedi.

‘NATO DOĞUYA YANLIŞSIZ GENİŞLİYOR’

Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR) önderi Slutsky, Telegram kanalında yaptığı açıklamada “Finlandiya ve İsveç’in aslında ittifakın ön saflarında yer alması, ilişkisiz statülerini reddetmesi bu ülkelerin seçimi olacaktır. Lakin bu türlü bir adımın doğuracağı sonuçları açıkça anlamaları gerekir. Rusya ile alakaları ve esasen derin bir kriz içinde olan Avrupa’daki genel güvenlik mimarisiyle ilgili” dedi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ABD liderliğindeki askeri bloğun devamlı olarak Rusya’nın sonlarına yaklaşmaya çalıştığını söz eden Slutsky, “Rusya için, NATO’nun doğuya gerçek genişlemesi, ittifakın İsveç ve Finlandiya’yı gemiye almaya davet etmesiyle başlamadı” dedi.

Finlandiya ve İsveç 18 Mayıs’ta NATO’ya katılmak için başvurmuş, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iki ülkenin muhtemel üyeliğinin veto edilmesi gerektiğini savunmuştu. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*