Putin’den dünya besin sevkiyatına dair sert açıklamalar

Putin ve Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo başşehir Moskova’da bir ortaya geldi. Görüşmenin basına açık kısmında açıklamalarda bulunan Putin, Rusya ile Endonezya ortasındaki bağların geliştiğini belirterek, “Geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 42 büyüdü ve bu yıl daha da süratli büyüyor.” dedi.

Küresel besin krizine değinen Putin, ABD’nin bastığı parayla besin eserlerini satın aldığını ve bu nedenle kelam konusu eserlerin fiyatlarının yükseldiğini lisana getirdi.

Bunun, gelişmekte olan ülkelerin durumunu kötüleştirdiğine dikkati çeken Putin, “Gıda durumunun trajik hale gelmemesi için tedbirlerin alınması gerekiyor.” tabirini kullandı.

Putin, Rusya’nın Ukrayna’dan tahılın çıkarılmasını engellemediğini savunarak, “Ukrayna idaresi, limanların girişlerine mayın koydu. Bu mayınları temizlemelerini ve oradan tahılı çıkarmalarını kimse engellemiyor. Güvenliğin sağlanacağını garanti ediyoruz.” biçiminde konuştu.

Ayrıca, Ukrayna’dan tahılın Romanya, Polonya, Belarus ve Azak Denizi’ndeki limanlar üzerinden çıkarılabileceğini lisana getiren Putin, Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri ile bu mevzuda temas halinde olduklarını aktardı.

Putin, dünyada 800 milyon ton tahılın üretildiğine dikkati çekerek, “Rusya geçen yıl dış piyasalara 40 milyon ton tedarik etti. Bu yıl, 50 milyon ton tahıl tedarik etmeye hazır.” dedi.

“Gıda eserleri ile gübreye yaptırımların uygulanmamasını istedim”

Endonezya Devlet Lideri Widodo da Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın dünyadaki besin eserlerinin sevkiyatını olumsuz istikamette etkilediğini belirterek, “Rusya’dan besin eserlerinin, Ukrayna’dan da tahılın sevkiyatı olmadan dünyada besin sevkiyatının tekrar başlaması imkansızdır.” diye konuştu.
Widodo, G7 ülke başkanlarından besin eserleri ile gübreye yönelik yaptırımların uygulanmaması talebinde bulunduğunu kelamlarına ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*