Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü Doruğu’nda görüşmelerine başladı

Özbekistan’ın Semerkant kentinde bugün başlayan ve yarında devam edecek olan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Tepesi öncesi iştirakçi ülkelerin önderleri ikili görüşmeler yapmaya devam ediyor.

ŞİÖ’nün kilit ülkelerinden olan Rusya başkanı Vladimir Putin sabah saatleri itibariyle iştirakçi ülkelerin önderleri ile birebir formatta görüşmeler yaptı.

Putin birinci görüşmesini Kırgısiztan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile gerçekleştirdi. Görüşmede Putin, Kırgızistan’a verdikleri ekonomik takviyelerden bahsederek, “Geçen yıl 20 milyon dolar mali yardımda bulunduk. Bu yıl da Kırgızistan’da hudutta yaşanan trajik olaylar nedeniyle ziyan gören toplumsal altyapı için bir buçuk milyon dolar daha ayrıldı. Bunu elbette son trajik olayları da göz önünde bulundurarak yapacağız” dedi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ile de görüşen Putin, Türkmenistan’da gerçekleşen Hazar Tepesi tertibinin başarılı bir halde gerçekleştiğini söyleyerek, Berdimuhammedov’a teşekkür etti.

Hazar Doruğu’nun ülkeler ortası bağlantıları güçlendirdiğini söyleyen Putin, “Türkmenistan’da düzenlenen Hazar Doruğu’nda bana ve Rus heyetinin tüm üyelerine gösterilen sıcak karşılamadan ötürü görüşmemize teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu toplantıyı düzenlediğiniz için sizi bir sefer daha tebrik etmek istiyorum. En üst seviyede gerçekleştirildi ve yalnızca Hazar bölgesinde hepimiz için çok değerli olan münasebetlerin değil, devletlerarası bağlantılarımızın de gelişmesine katkıda bulundu” sözlerini kullandı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İLE KRİTİK GÖRÜŞME

Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile de kritik bir görüşme gerçekleştirdi. İran’ın, ŞİÖ’ye tam üyeliği için Rusya’nın tam takviye verdiğini hatırlatan Putin, “Anlaştığımız üzere, İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’nün tam üyesi olmasını sağlamak için her şeyi yaptık. Bu kuruluştaki ortaklarımız müracaatınızı destekledi. Geriye artık yalnızca formaliteler kalıyor. Ayrıyeten bundan çok memnunuz. Yüksek teknoloji alanı da dahil olmak üzere işbirliğimiz olumlu istikamette gelişiyor. Bildiğiniz üzere 9 Ağustos’ta, Baykonur Uzay Üssü’nden dünya müşahede uydusu Hayyam fırlatıldı. Son basamakta ise Rusya ile İran ortasında münasebetlerin stratejik iştirak seviyesine geçişini işaret edecek yeni bir büyük muahede üzerinde çalışılıyor” halinde konuştu.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ve Rusya Devlet aşkanı Vladimir Putin.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE PUTİN YARIN GÖRÜŞECEK

Rusya önderi Putin son olarak Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüştü. Pakistan’da yaşanan sel felaketi nedeniyle bir defa daha Pakistan’a taziyelerini ileten Putin, “Pakistan’ı öncelikli ortaklarımızdan biri olarak gördüğümüzü belirtmek isterim. Ülkelerimiz ortasındaki bağlantılar muhakkak olumlu tarafta gelişiyor ve bundan çok memnunuz. Fakat konuşmamızın başında, doğal afetler nedeniyle meydana gelen vatandaşlarınızın mevti nedeniyle başsağlığı dileklerimi sunmak istiyorum. Biz de insanlara yardım etmeye hazırız. Daha evvel gerekli insani yardımları oraya gönderdik ve mağdurlara yardımları sürdürmeye hazırız” dedi.

Rusya Devlet Lideri Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ortasında yarın birebir formatta görüşme gerçekleşecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*