Portekiz’de son 92 yılın en sıcak ayı

Avrupa ülkelerinde sıcak hava dalgası nedeniyle rekor sıcaklık oranları kaydediliyor. Portekiz’de temmuz ayında hava sıcaklığının 47 derece ile son 92 yılın en yüksek oranı olduğu belirtildi.

Portekiz Ulusal Hava Durumu Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Portekiz ana karasında temmuzun çok sıcak ve yağış açısından da çok kurak bir ay olduğu belirtildi. Ülkede, hava sıcaklığı bakımından kayıtların tutulduğu 1931’den bu yana Temmuz 2022’nin en sıcak ay olarak kayıtlara geçtiği bildirildi. Portekiz ana karasında 13 Temmuz 2022 ise “en sıcak gün” olarak kayıtlara geçti.

Portekiz Sıhhat Bakanlığı, daha evvel yaptığı açıklamada, temmuzda tesirli olan sıcak hava dalgası nedeniyle 7-18 Temmuz tarihlerinde 1063 kişinin hayatını kaybettiği iddiasında bulunmuştu.

‘EN SICAK YIL’

İtalya’da da temmuz ayı hava sıcaklığının ortalamanın 2,26 derece üzerinde seyrettiği kaydedildi. İtalyan ANSA ajansının Ulusal Araştırma Kurulu İklim ve Atmosfer Enstitüsü (ISAC-CNR) kaynaklarına dayandırdığı habere nazaran, ocak-temmuz periyodunda sıcaklıklar, kayıtların tutulmaya başlandığı 1800’den bu yana ortalamanın 0,98 derece üzerinde ölçüldü.

Enstitüye nazaran, birinci 7 ay boyunca kaydedilen yüksek sıcaklıklar sebebiyle 2022 en sıcak yıl olma yolunda ilerlerken enstitü yetkililerinden Michele Brunetti, ANSA’ya verdiği demeçte, “2022 şu an bitmiş olsaydı, şimdiye kadarki en sıcak yıl olurdu” dedi.

KURAKLIK TESİRLERİ GÖRÜLÜYOR

İtalya’da bu yıl, tesirini mayıs ayı ortasından gösteren sıcaklıklar ve azalan yağış ölçüsü sebebiyle son 70 yılın en şiddetli kuraklığı kaydedilmiş, ülkenin en büyük ırmağı Po’da su düzeyi yer yer yüzde 10’a kadar gerilemişti. Zeytinyağı ve pirinç üretiminin risk altında olduğu duyurulmuştu. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*