Pentagon: Ukrayna Mayıs ayında savaşı kaybedebilir

Washington Post gazetesi, Ukrayna’nın orta menzilli hava savunma kaynaklarının 23 Mayıs’a kadar tamamen tükeneceğini yazdı.

23 MAYIS’TA TAMAMEN TÜKENECEK

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) ve istihbaratının sızan gizli belgelerine dayandırılan habere göre Ukrayna’nın orta menzilli hava savunma sistemlerinin imkanları 23 Mayıs’a kadar tamamen tükenecek.

Makalede yer verilen Pentagon’un belgesinde, “Koruma için orta menzilli hava savunması sağlama imkanları 23 Mayıs’a kadar tamamen tükenecek. Tahminlere göre Ukrayna 2-3 saldırı dalgasına daha dayanacak” ifadeleri yer aldı.

ENDİŞE VERİCİ AZALMA

Mühimmat lojistiği durumu ile ilgili analizin şubat sonu ila mart başını kapsayan dönemde yapıldığı belirtilen haberde, Kiev’in ABD ve müttefiklerinin sağladığı askeri kaynakları tükettiğinin ortaya çıktığı, sızan belgelerin başta mühimmat ve hava savunma kaynakları olmak üzere Batı’nın Ukrayna’ya sağladığı silahların endişe verici yetmezliğine işaret ettiği dile getirildi.

Haberde ayrıca, tahminlere göre birkaç gün içinde tükenebilecek olan topçu mühimmatlarının azalmasının da Pentagon’un endişe kaynaklarından biri olduğu ifade edildi.
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*