Pegasus yine ortaya çıktı: Hindistan vs. Apple… Konu: Casusluk

İktidardaki Hindistan Halk Partisi (BJP) yetkilileri, Silikon Vadisi şirketinin dahili tehdit algoritmalarının hatalı olup olmadığını kamuoyu önünde sorguladı ve Apple cihazlarının güvenliğine ilişkin bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Konu hakkında bilgi sahibi kişilere göre, Modi yönetiminden üst düzey yetkililer Apple’ın Hindistan temsilcilerini arayarak şirketin uyarıların siyasi etkisini yumuşatmasına yardımcı olmasını talep etti. Yetkililer ayrıca ülke dışından bir Apple güvenlik uzmanını Yeni Delhi’deki bir toplantıya çağırdıklarını ve burada hükümet temsilcilerinin Apple yetkilisine kullanıcılara yönelik uyarılar için alternatif açıklamalar getirmesi için baskı yaptıklarını söyledi. Bu kişiler hassas konuların tartışılabilmesi için isimlerinin gizli kalması koşuluyla konuştular.

Ziyarete gelen Apple yetkilisi şirketin uyarılarının arkasında durdu. Ancak Hindistan hükümetinin Apple’ı itibarsızlaştırma ve baskı altına alma çabalarının yoğunluğu, şirketin Kaliforniya eyaletinin Cupertino kentindeki genel merkezindeki yöneticileri rahatsız etti. Silikon Vadisi’nin en güçlü teknoloji şirketlerinin bile dünyanın en kalabalık ülkesinin ve önümüzdeki on yılın en kritik teknoloji pazarlarından birinin giderek daha iddialı hale gelen liderliğinin baskısıyla nasıl karşı karşıya kalabileceğini gösterdi.

Dijital hak savunucuları, sektör çalışanları ve Hintli gazetecilere göre bu son olay aynı zamanda Hindistan’da hükümeti eleştirenlerin karşı karşıya olduğu tehlikeleri ve Modi yönetiminin düşman olarak algıladığı kişilere karşı bilgisayar korsanlığı yaptığı yönündeki şüpheleri bertaraf etmek için ne kadar ileri gidebileceğini de gözler önüne serdi.

Ekim ayı sonunda Apple’ın uyarılarını alan 20’den fazla kişinin birçoğu Modi’yi ya da uzun süredir müttefiki olan Hintli enerji ve altyapı devi Gautam Adani’yi kamuoyu önünde eleştiriyordu. Bu kişiler arasında Batı Bengal eyaletinden sert bir siyasetçi, güney Hindistan’dan bir Komünist lider ve ülkenin en büyük muhalefet partisinin Yeni Delhi merkezli bir sözcüsü de bulunuyordu.

Dünyanın dört bir yanından düzinelerce bağımsız, araştırmacı haber merkezinin oluşturduğu kar amacı gütmeyen bir ittifak olan Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi’nden Anand Mangnale ve Ravi Nair, konuyla ilgili öne çıktı.

OCCRP 23 Ağustos’ta Adani’ye bir e-posta göndererek bir hafta sonra yayınlayacağı bir haber için yorum istedi ve kardeşinin, muhtemelen Hindistan menkul kıymetler yasasını ihlal ederek Adani Group holdinginin yüz milyonlarca dolar değerindeki kamu hissesini gizlice alıp satan bir grubun parçası olduğunu iddia etti. Mangnale’nin telefonu üzerinde Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan ve Washington Post ile paylaşılan bir adli analiz, bu soruşturmadan sonraki 24 saat içinde bir saldırganın cihaza sızdığını ve İsrailli şirket NSO Group tarafından geliştirilen ve NSO’nun sadece hükümetlere satıldığını söylediği kötü şöhretli casus yazılım Pegasus’u yerleştirdiğini ortaya koydu.

Adani’nin sözcüsü, patronun herhangi bir hackleme girişimine dahil olduğunu reddetti ve OCCRP’yi Adani Grubuna karşı bir “karalama kampanyası” yürütmekle suçladı. Sözcü ayrıca The Post’u, Adani Group’un OCCRP’ye yönelik hackleme girişimlerine dahil olup olmadığını ya da bu konuda bilgisi olup olmadığını sorduğu için eleştirdi. Adani Group’un kurumsal iletişim müdürü Varsha Chainani, yazılı sorulara e-posta yoluyla verdiği yanıtta, “Bu imayı kategorik olarak reddederken, adımızı bu aldatıcı kurgunun içine çekmeye çalışmanızı rahatsız edici ve uygunsuz buluyoruz. Adani Grubu en üst düzeyde dürüstlük ve etik standartlarla faaliyet göstermektedir.” dedi.

Hindistan Halk Partisi (BJP) ulusal sözcüsü Gopal Krishna Agarwal, bilgisayar korsanlığına ilişkin her türlü kanıtın soruşturma için Hindistan hükümetine sunulması gerektiğini söyledi. Başbakanlık ofisinin en üst düzey iletişim yetkilisi Hiren Joshi yorum taleplerine yanıt vermedi. Apple yazılı sorulara yanıt olarak yorum yapmayı reddetti.

Modi hükümeti casus yazılım kullandığını ne doğruladı ne de reddetti ve Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından casus yazılım kullanıp kullanmadığını araştırmak üzere görevlendirilen bir komite ile işbirliği yapmayı da reddetti. Ancak iki yıl önce, The Post ve OCCRP’nin de dahil olduğu Forbidden Stories gazetecilik konsorsiyumu, Hintli gazetecilere ve siyasi figürlere ait telefonlara, saldırganlara bir cihazın şifreli mesajlarına, kamerasına ve mikrofonuna erişim sağlayan Pegasus’un bulaştığını tespit etti.

Geçtiğimiz haftalarda The Post, Af Örgütü ile işbirliği içinde Hintli gazeteciler arasında yeni virüs vakaları tespit etti. The Post ve New York’lu güvenlik firması iVerify tarafından yapılan ek çalışmalar muhalif siyasetçilerin hedef alındığını ortaya çıkararak Hindistan hükümetinin güçlü gözetleme araçları kullandığını gösteren kanıtlara yenilerini ekledi.

Buna ek olarak Af Örgütü The Post’a Haziran ayında bulduğu ve bir Pegasus müşterisinin Hindistan’daki insanları hacklemeye hazırlandığını gösteren kanıtları gösterdi. Af Örgütü, Pegasus kullanıcılarına izlerini nasıl gizleyeceklerini öğretmekten kaçınmak için kanıtların detaylandırılmamasını istedi.

NSO sözcüsü Liron Bruck, şirketin müşterileri tarafından kimlerin hedef alındığını bilmediğini, ancak şüpheli hacklemenin ayrıntılarıyla birlikte gelen şikayetleri araştırdığını söyledi.

HÜKÜMET KARŞI ATAĞA GEÇTİ

Gazeteciler ve muhalif politikacılar Apple’dan gelen uyarıları paylaşır paylaşmaz, BJP yetkilileri bu tepkiyi kontrol altına almak için çabaladı.

APPLE İÇİN BİR İKİLEM

Silikon Vadisi şirketlerine daha önce de Hindistan hükümetinin aşırılıklarını görmezden gelmeleri için baskı yapılmıştı. Bu yıl The Post, hem Facebook hem de X’in platformlarında gizli Hint askeri propagandası ve şiddet çağrıları ortaya çıkardığını, ancak yöneticilerin bunları kaldırmakta tereddüt ettiğini ortaya çıkardı. Her iki vakada da, şirketlerin Hindistan ofislerindeki yöneticiler, ABD merkezindeki meslektaşlarını hükümetle çatışmanın ve işlerini tehlikeye atmanın riskleri konusunda uyardı.

Kaynak: The Washington Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir