‘Osmaneli karpuzu’nun son fideleri toprakla buluşuyor

Marmara Bölgesi’nin karpuz üretim merkezlerinden Bilecik’in Osmaneli ilçesinde ellerindeki son fideleri toprakla buluşturan çiftçiler hasada gelecek ay başlayacak.

Sakarya Irmağı’nın kıyısında bulunan ve ismini ırmaktan alan vadideki yerlerde yetiştirilen “Osmaneli karpuzu”nda ekim devrinin sonuna yaklaşılıyor.

Yüksek randıman almak isteyen üreticiler, toprağa ekilen fidelerin zirai dondan etkilenmemesi için üzerlerine naylon sererek tedbir alıyor.

Irmaktan sulanan 50 bin dönüm toprakta üretim yapan çiftçiler, geçen yıl 200 bin ton olan rekoltenin artmasını bekliyor.

Kendine has tadı ve aromasıyla tercih edilen Osmaneli karpuzu, Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz vilayetlerine satılıyor.

Temmuzda başlayacak hasat devrinde tarlalarda günlük 500 personel çalışacak.

Osmaneli Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Konseyi Lideri Ertuğrul Ünver, AA muhabirine, bölgede yetiştirilen karpuzun 1960’lı yıllardan beri bilindiğini söyledi.

Hava ve toprak kaideleri uyumlu olduğu için Osmaneli karpuzunun tadının hoş olduğunu tabir eden Ünver “Çiftçimiz güzelce bilinçlendi, ne yapacağını biliyor.” dedi.

Ünver, karpuz fidelerinin naylon altı olarak toprağa ekildiğini ve ekim sürecinin 3 devirde yapıldığını belirterek “Birincisi nisanın başı ile 15’i ortası dikim yaparız. Üzerine ayazdan ziyan görmesin diye tül örteriz. Ondan sonra mayıs ayının başında bir dikim daha yaparız. Bir başkasını ise mayısın sonunda yaparız.” diye konuştu.

İlçede karpuz üretiminin ailelerin en kıymetli geçim kaynaklarından olduğunu vurgulayan Ünver, Osmaneli karpuzunun istihdama da kıymetli katkı sağladığını kaydetti.

Günlük 500 emekçinin hasat periyodunda misyon aldığını anlatan Ünver, “Dikiminden başlayarak çapası yapılıyor. Daha sonra koparma süreci yapılıyor. Kamyonlara yükleniyor. Nakliyeciler de iş yapıyor. Tonlarca karpuz Türkiye’nin her tarafına gidiyor. Bu işten çok sayıda nakliyeci ve emekçi faydalanıyor. Buraya Şanlıurfa’dan, Mardin’den, Balıkesir’den personeller çalışmaya geliyor.” sözünü kullandı.

Ünver, bu yıl rekolteyi 200-250 bin ton civarında beklediklerine işaret ederek “Araziye ne kadar bakım yaparsak o kadar karşılığını veriyor. Üretmek gerekiyor. Evlenecek oğlumuz, kızımız var. Düğünlerini rahatlıkla yapabileceğimizi, borçlarımızı rahatlıkla kapatacağımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Üretici Nuray İlhan da sabah erken saatlerde tarlaya gelerek çalışmaya başladıklarını, aile bireylerinin yardımıyla karpuz fidelerini toprakla buluşturduklarını lisana getirdi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*