Okulların kapatılmasıyla ilgili çarpıcı araştırma! Herkes tam tersini söylüyordu

Covid 19 geçiren çocuklarda 15 gün içinde ortaya çıkıyor! Belirtilere dikkat
Covid 19 geçiren çocuklarda 15 gün içinde ortaya çıkıyor! Belirtilere dikkat

ABD ve Japonya’da yapılan araştırmalarda, pandemi döneminde okulların kapatılmasının sanılanın aksine vaka sayıları üzerinde olumsuz etkisi olmadığı belirlendi.

2019’dan bu yana dünyada etkisini sürdüren corona virüsü ile ilgili yeni araştırmalar yayınlanmaya devam ediyor. Buna göre, yapılan yeni bir çalışma, Japonya’da geçen yıl okulların kapatılmasının, corona virüsün yayılmasını engellemediğini ortaya koydu.

ABD’deki Harvard Üniversitesi’nden ve Japonya’aki Gakushuin Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2020 yılı ilkbaharında okulları kapatan ve kapatmayan bölgelerdeki corona virüsü vakalarını karşılaştırdı. Buna göre, 100 bin kişi başına düşen corona virüsü vaka sayısında hiçbir farka rastlanmadı.

Psikolojilerini olumsuz etkiliyor

Uzmanlar, ortaya çıkarılan bulgularla birlikte, okulların kapatılmasının halk sağlığında ortaya çıkan krizlere yardımcı olmak yerine çocukların hayatlarını ve psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini belirledi.

Uzmanlar, “Japonya’daki okulların kapanmasının Covid-19’un yayılmasını azalttığına dair herhangi bir kanıt bulamıyoruz” dedi. Öte yandan, ‘Araştırmalar gösteriyor ki, çocuklar ve ebeveynler için potansiyel olumsuz sonuçlar göz önüne alındığında, okulların kapatılmasına ilişkin politikaların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor’ ifadelerinde bulundu.

Dünyada birçok ülke Covid-19 salgının en ağır yaşandığı Mart 2020’de okulları kapatma kararı almış ve uzun bir süre uzaktan eğitim devam etmişti.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, uzaktan eğitimin özellikle ilk ve ortaokul öğrencileri arasında olumsuz sonuçları olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl uzaktan eğitime gitmiş, yaklaşık 1 sene dersler uzaktan verilirken, sınavlar da yapılmamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*