NASA’dan çığır açacak keşif: İşte cihanın “yıldız fabrikası”nın fotoğrafı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bizden milyonlarca kilometre öteye gönderdiği James Webb Uzay Teleskopu’nun çektiği birinci manzaraları paylaşmaya devam ediyor. Üstteki fotoğraf, evrenimizde var olan çok sayıda “yıldız fabrikası”ndan birini, Carina Nebulası’nı gösteriyor.

Fotoğrafta gördüğünüz bulutsu yapılar çok yüksek güçlü atom altı parçacıklardan meydana geliyor ve bu parçacıklar kütle çekiminin tesiriyle vakit içinde bir ortaya gelip yıldızları, hatta galaksileri oluşturuyor.

IŞIKLAR, TAM 13 MİLYAR YIL EVVEL YOLA ÇIKMIŞ…

NASA’nın dün yaptığı açıklamada bir öteki nebulanın daha manzaraları ve çok sayıda galaksiyi bir ortaya getiren manzaralar vardı. James Webb Uzay Teleskopu, bilim açısından çok büyük bir sıçramayı söz ediyor ve teleskop daha yeni çalışmaya başladı. Bundan sonra bilim insanları çok daha amaçlı müşahedeler yapacaklar.

Esas gaye, cihanın birinci basamaklarını görüntüleyebilmek, gerçekten evvelki gün birinci dağıtılan fotoğraf kozmosun 13 milyar yıl evvelki halini gösteriyordu. Teleskopla daha da geriye, daha da eskiye gidilip gidilmeyeceği denenecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*