Mahmut Özer: Kütüphanesi olmayan okul kalmadı

Eğitimde kütüphale seferberliği devam ediyor…

 

Bu kapsamda Başakşehir M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi Mustafa Kutlu kütüphanesi Mili Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in iştirakiyle düzenlenen merasimle açıldı.

DHA’nın haberine nazaran merasime Bakan Özer’in yanı sıra Ak Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Başakşehir Belediye Lideri Yasin Kartoğlu, muharrir Mustafa Kutlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Bakan Özer, “20 yılda okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde bu ülkenin evlatlarının eğitime çok rahat bir formda erişebilmesi için okullaşma oranlarının kitleselleşme evresine dönüştüğü bir devirdir son 20 yıl 19 yıl.

Tüm eğitim kademelerinde çabucak hemen yüzde 50’nin altında olan okullaşma oranları, son yirmi yılda yüzde 90’ının üzerine çıkmıştır. Türkiye’nin her tarafında bu memleketin evlatlarının eğitimle buluşmasının  en kapsamlı bir biçimde gerçekleştiği periyot bu devirdir.” diye konuştu.

“Eğitimin önünde başörtüsü engellinin kaldırıldığı bir dönemdir”

Bakan Özer, “Sadece ortadan kaldırılmakla kalmadığı birebir vakitte hasarlarının da tedavi edildiği bir devirdir. Son on dokuz yıl, başörtüsü zulmüne, eğitimin önünde başörtüsü engellinin kaldırıldığı bir periyottur.

İmam hatip liselerinin ve meslek liselerinin yükseköğretime erişimine engellemek için uydurulan uygulamanın da kaldırıldığı devirdir.

Aynı vakitte yalnızca imam hatipte okuyan çocuklarımız değil. Tüm okullarda okuyan çocuklarınızın istemeleri durumunda Kur’an-ı Kerim’i, peygamberimizin hayatını, dini bilgileri edinebilme imkanının sağlandığı devir de bu periyottur.

Aynı vakitte başörtülü olarak öğretmenlerin derse girebildiği periyotta bu devirdir. Bunlar çok değerli adımlardır.” diye konuştu.

“2021 yılı sonu itibariyle kütüphanesi olmayan okul kalmadı”

Bakan Özer kelamlarını şöyle sürdürdü,

“Eğitim, kültürle bağlı. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla lisana getirmiş olduğu kültürel iktidar direkt eğitim süreçleriyle iç içe geçen bir süreç. Bu ülkenin vatandaşları eğitimden uzaklaştırılarak, vesayetçi kültürel iktidarın pekiştirilme süreci yaşandı.

İşte son yirmi yılda Anadolu beşerinin bu kültürel süreçlere eğitim üzerinden dahil edilmesinin kapılarının da açıldığı bir devirdir. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak yalnızca gençlerimizi akademik olarak maharetli, dünyadaki akranlarıyla rekabet eden gençler olarak yetiştirmek istemiyoruz.

Aynı vakitte bu kültürel mirasıyla da konuşan, o lisanı günümüze taşıyan ve insanlığa farklı şeyler söyleyebilen gençler yetiştirmek istiyoruz. Ve inşallah bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz. İşte bunun mütevazı bir adımını biz kütüphanelerle attık. 26 Ekim 2021 tarihinde Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde kütüphanesiz okul kalmasın diye bir kampanya başlattık.

Ve iki ay üzere kısa müddette 16 bin 361 kütüphane yaptık. Yani günde 272 kütüphane yapıldı bu ülkede iki ay içerisinde.  2021 yılı sonu itibariyle eğitim sistemimizde kütüphanesi olmayan hiçbir okul kalmadı.”

Yazar Mustafa Kutlu ise yaptığı konuşmada çocuklarda kitap okuma alışkanlığının aileden geçtiğini belirtti. Yapılan konuşmaların akabinde kurdele kesiti yapılı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*