Konya’da 576 kişi birebir şikayetlerle hastaneye başvurdu

Konya‘nın Ereğli ilçesi Kaymakamı Edip Çakıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Ereğli Devlet Hastanesine dün gece yarısından itibaren bulantı, kusma ve ishal şikayetleri ile olağanın üzerinde bir müracaat olduğunu belirtti.

Bulantı, kusma ve ishal olaylarındaki olağanın üzerinde artış ile ilgili olarak ilgili tüm kurumların çalışmaya başladığını vurgulayan Çakıcı, şunları kaydetti:
“Vaka sayısının artış nedeni şimdi belirlenememiş olmakla birlikte hadise sayısının artışına neden olabilecek etmenler titizlikle araştırılmaktadır. Hastaneye başvuran hastalarımızın genel sıhhat durumları yeterli olup poliklinik hizmeti veren tabip sayımız kâfi durumdadır. Bugün hizmet veren nöbetçi eczane sayımız artırılmıştır.”

AK Parti İlçe Lideri Zübeyir Dursun da yaptığı açıklamada, Ereğli Kaymakamlığı, İlçe Sıhhat Müdürlüğü, KOSKİ ve Devlet Hastanesi idaresi ile Salgın Kriz Masası oluşturulduğunu söz etti.

İçme suyunda anormallik saptanmadı

AA’nın haberine nazaran Dursun, acil servise bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle müracaatların artması nedeniyle yapılan ön tetkiklerde içme suyu tahlillerinde salgına sebebiyet verebilecek datalara rastlanmadığını vurgulayarak, şu sözlere yer verdi:
“Hastanemize başvuran hadiselerde korkulacak bir durum bulunmamakta olup hastaların gerekli tetkik ve tedavileri devam etmektedir. Bu olaylardan öteki bir sıhhat kuruluşuna sevk bulunmamaktadır. Ereğli’de 2022 başından bu yana 115 noktada toplamda 1798 klor bakiye ölçümü yapılmış olup, uygunsuzluğa rastlanmamıştır.

9 Mayıs’ta da 10 noktadan (Belkaya Mahallesi Aile Sıhhati Merkezi, Zengen Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, Acıpınar Mahallesi İlkokulu, Aziziye Mahallesi KOSKİ Hizmet Binası, Çayhan Mahallesi Rahime ve Kadir Özer Ortaokulu, Bulgurluk Mahallesi Mescidi, Bahçeli Mahallesi Mescidi, Ziya Gökalp Mahallesi Özkoçlar Petrol, Melicek Mahallesi Mescidi, Ulumeşe Mahallesi Camisi) alınan içme suyu numunelerinde salgına sebebiyet verecek kıymetlere rastlanmamıştır.

İlçemizde yaşayan her bir vatandaşımızın sıhhati bizim için kıymetli olup gereken tedbirler alınmaktadır. Tüm bu sebepler dikkate alındığında içme ve kullanma sularından kaynaklanan bulaşıcı bir rahatsızlığın olduğu konusundaki temelsiz söylentilere prestij edilmemesi gerekmektedir. İlçe Sıhhat Müdürlüğü ve KOSKİ grupları kesintisiz bir biçimde kontrollere devam etmektedir.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.