Kolombiya’da ELN, seçim öncesi ateşkes ilan etti

Kolombiya basınında çıkan habere nazaran, ELN internet sitesinden yaptığı açıklamada, halkın barış içinde oylarını vermesi için 25 Mayıs-3 Haziran periyodunda tek taraflı ateşkese uyacaklarını bildirdi.

Sitesinden bildiri yayımlayan ELN, hangi adayın seçimi kazanacağıyla ilgilenmediklerini fakat seçim sonrası başkanlığı kim kazanırsa kazansın ulusal diyalog konusunda istekli olduklarını belirtti.

Kolombiya’nın kırsal bölgelerinde tesirli olan ve 2 binden fazla mensubunun bulunduğu düşünülen ELN, Kasım 2016’da eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) devletle barış muahedesi imzalamasından sonra ülkedeki en faal silahlı küme olma özelliğini taşıyor.

ELN İLE MÜZAKERELER

Kolombiya, ELN ile birçok defa yarıda kesilen müzakerelere eski Devlet Lideri Juan Manuel Santos devrinde başlamış ve müzakereler, Ekvador’un garantörlük ve konut sahipliğinden çekilmesi üzerine Küba’nın başşehri Havana’ya taşınmıştı.

Devlet Lideri Ivan Duque ise çeşitli periyotlarda yaptığı açıklamalarda, müzakerelerin yine başlayabilmesi için birçok sefer örgüte kabahat işlemeyi ve rehineleri bırakması davetinde bulunmuştu.

Müzakereleri, 29 Mayıs’ta düzenlenecek seçimler sonrası ülkedeki kıymetli gündem hususlarından biri olması bekleniyor.

Kolombiya’nın eski önderi Juan Manuel Santos, 2016 yılında FARC örgütüyle barış muahedesi imzalamıştı. Santos tıpkı yıl Nobel Barış Mükafatı kazandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*