Kars’ta tatlı su kefallerinin güçlü seyahati sürüyor

Kars’ta tatlı su kefalleri yumurtalarını sakin sulara bırakmak için göç etmeye başladı. Binlerce tatlı su kefali yumurtalarını bırakmak için akıntıya karşı kilometrelerce yol kat ediyor. Balıkların birçok “ölüm göçü” olarak da isimlendirilen bu şiddetli seyahatte martılara yem oluyor.

Tatlı su kefallerinin güçlü seyahati

İHA’nın haberine nazaran, atlı su kefalleri, daha kolay üreme devri geçirebilmeleri için şelaleler ve derelere sürüler halinde akın ederken, önlerine çıkan doğal ve yapay manileri ise zıplayarak geçmeye çalışıyor. Balıkların suyun aksine akıntıya karşı atlayarak uğraşında kimi balıklar başarılı olurken, kimileri da tekrar tekrar atlayarak gayelerine ulaşmaya çalışıyor.

Göç, 10 Haziran’da son bulacak

15 Mayıs’ta başlayan ve 10 Haziran’da son bulunan kuluçka devri öncesinde balıklar yumurtalarını bırakmak için adeta vakte karşı yarışıyor. Balıkların birçok yumurtalarını bırakamadan martılar tarafından avlanıyor.

Tatlı su kefallerinin üreme alanı olan akarsularda göçün başlaması enteresan manzaralar oluşturuyor.

Yüzlerce balık, yumurtalarını bırakmak üzere baraja atlayarak üst çıkmak istiyor

Kars’ta bulunan HES barajları önünde toplanan yüzlerce balık, yumurtalarını bırakmak üzere baraja atlayarak üst çıkmak istiyor. Lakin yüksek olan baraj setini aşamayan balıklar her seferinde geri düşerek tekrar atlıyor. Yumurtalarını sağlıklı ve inançlı yerlere bırakmak için uğraş veren balıklardan yüzlercesi ya martılara yem oluyor ya da balıkçılar tarafından avlanıyor.

“Van’ın inci kefalleri varsa bizim de tatlı su kefalimiz var”

Karslı vatandaşlar “Van’ın inci kefali varsa, bizim de tatlı su kefallerimiz var.” diyor. Vatandaşlar, “Tabii ki Kars’ta tatlı su kefalleri yumurtalarını bırakmak akıntının aksine yanlışsız akın etmeye başladı. Ardımda gördüğünüz barajın önüne kadar gelen balıklar, üst atlayarak dingin sulara göçmek istiyor ancak baya uğraş veriyor. Olağan ki Van’ın inci kefallerine karşı bizim de tatlı su kefalleri var. Tatlı su kefalleri de şuan da dingin yerlere göç etmek için, yumurtalarını bırakmak için akıntıyla çaba ediyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*