Kaç kişinin telefon numarası ezberinizde? Muhtemelen çok az… Peki ama neden böyle?

Kaç telefon numarasını ezbere biliyorsunuz? Ebeveynleriniz numaralarını veya en iyi arkadaşınızın numarasını ezbere söyleyebilir misiniz? Acil bir durum olduğunda aramanız gerekse kaç farklı telefon numarası aklınıza gelir?

Tüketici odaklı bir internet sitesi olan WhistleOut tarafından kısa bir süre önce tamamlanan bir ankete göre, artık çok fazla telefon numarası ezberimizde değil. WhistleOut’un söylediğine göre ankete katılanların yüzde sekseni sadece birkaç numarayı ezbere biliyordu.

Bu durumun en büyük sebebi olarak ise akıllı telefonlar görülüyor. Tüketici araştırma firması Statista’nın verilerine göre geçtiğimiz yıl Dünya çapında 1,43 milyar akıllı telefon satıldı. Mobil cihazlara bağlılığımız, önemli bilgileri aklımızda tutma yeteneğimizi azaltıyor. 2020 yılında bir Panda Security anketi bunu, teknoloji bağımlılığının bir bireyin hatırlama yeteneğini etkilediği “Dijital Amnezi (Unutkanlık)” olarak adlandırıyor.

WhistleOut anketi, yaklaşık olarak her on kişiden birinin kendi numarasını bile hatırlamadığını, yüzde on altısının ebeveynlerinin numaralarını ezberlemediğini, yüzde on yedisinin partnerlerinin numarasını ezberlemediğini ve yüzde kırk dokuzunun kişiler listesinden sadece 2-5 telefon numarasını ezbere bildiğini gösteriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*