İstanbul’da dört bin yapıtlık sanat şöleni

SALİHA SULTAN

Yurt içinden ve dışından binlerce sanatkarın 4 bin yapıtı İstanbul’un yeni milletlerarası çağdaş sanat aktifliği ‘ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda görücüye çıkıyor. ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’na da imza atan ATİS Fuarcılık tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen fuar, geçen yılki pandemi yasaklarının gölgesinden kurtuldu. Bu yıl da Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nin 11 bin metrekarelik kapalı alanında gerçekleşecek fuara Rusya, Kore, İspanya, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Türkiye üzere ülkelerden yüze yakın galeri aracılığıyla 30 farklı ülkeden sanatkarların yapıtları yer alacak. Fotoğraf, heykel, seramik, görüntü, performans, dijital arka üzere farklı sanat alanlarını barındıran fuar müddetince 18 sanat söyleşisi gerçekleştirilecek. Fuar kapsamında ayrıyeten Hacettepe Üniversitesi Milletlerarası Macsabal İpek Yolu Sempozyumu da düzenlenecek. Birçok müzik dinletisinin ve atölye çalışmasının da eşlik edeceği dört günlük fuarda, Fatih, Eyüp, Beylikdüzü, Eskişehir Tepebaşı, Beşiktaş ve Şişli belediyeleri de etkinlikler düzenleyecek. Beşiktaş Belediyesi’nin fuar alanında kuracağı bir duvarda, grafiti sanatkarları tarafından boyanacak ve ortaya çıkacak çalışma daha sonra Beşiktaş’taki parklara taşınacak. Ulaşım kolaylığı nedeniyle sanatseverlerin uğrak yerine dönüşecek fuar her gün Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde 10:00 ile 20:00 saatleri ortasında ziyaret edilebilecek. Fuarın ziyarete açık olduğu saatlerde Yenikapı Metro istasyonu ve fuar alanı ortasında her 15 dakikada bir fiyatsız servisler hizmet verecek. Fuarın bu yılki bilet fiyatları ise yetişkinler için 50 TL, öğrenciler için ise 25 TL olarak satışa sunuldu.

PANDEMİ SÜRECİNDEKİ DİJİTALLEŞME FUAR MASASINDA

Fuarın birinci gününde saat 13.00’da sanatçı Beyza Boynudelik ‘Bugünün Kodlarını Çağdaş Sanat Üzerinden Okumak’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. Medipol Üniversitesi’nden Doç. Dr. Işıl Savaşer de ‘Pandemi Sürecinde Dijitalleşme ve Sanat’ başlığı üzerine konuşacak. Heykel sanatkarı Şule Ağyar da saat 16.00’da ‘Sanat ve Mühendislik’ üzerine bilgilerini paylaşacak. Saat 17.30’da ise Zafer Bilgin’in idaresindeki panelde ‘Büyük Tarihi Dönüşümler ve Sanat’ başlığı masaya yatacak. Panelde, Trakya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Beksaç, Mimar Sinan Üniversitesi’nden sanatçı Prof. Dr. Caner Karavit, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Seyit Yöre, mimar ve muharrir Doğan Hasol ve sinema eleştirmeni-yazar Atilla Dorsay konuşmacı olacak.

BİR GALERİDE 18 SANATÇI

Fuara Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa üzere çeşitli vilayetlerden birçok sanat galerisi katılacak. Çağdaş Türk sanatının birçok usta ismini bünyesinde barındıran Arda Sanat Galerisi ise fuara 18 sanatkarın çalışmalarıyla katılıyor. Fuarın 19A ve B20 numaralı stantlarında ziyaret edilebilecek olan Arda Sanat Galerisi’nin duvarlarında Reyhan Abacıoğlu, Onur Arıkan, Azamat, Sema Barlas, Engin Beyaz, Şenol Bora, Soner Çakmak, İhtilal Erbil, Güler Genç, Uzman İtimat, Ekrem Kadak, Fevzi Karakoç, Cihan Karayel, Zafer Malkoç, Zekai Ormancı ve Şerif Sümer’in son devir yapıtları sergilenecek. Çalışmalarında vakti, kendine mahsus teknik ve üslubuyla somutlaştırarak çağdaş Türk fotoğrafında öne çıkan ressam Mustafa Albayrak da yapıtlarını Arda Sanat standında ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Sanatkarın, çağdaş çağda bireyin yalnızlık ve metropoldeki süratli ömür sıkıntısına çarpıcı bir formda ışık tuttuğu yapıtları görülmeye bedel.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*