İranlılardan Irak’a “Erbain” akını

Irak’taki Şiiler Erbain’i anmaya hazırlanırken ülkeye birçok İranlı olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçiler gelmeye devam ediyor.

Etkinliklere katılmak isteyen binlerce İranlının huduttan Irak’a denetimsiz formda girdiği imgeler toplumsal medyada sıkça paylaşıldı.

Irak’a gelen İranlılar, Necef ile Kerbela’daki mescitler ile okul binalarına yerleştiriliyor. İranlıların başka ülke vatandaşlarına nazaran sayıca fazla ve denetimsiz olmaları Iraklıların da yansısına neden oluyor.

Bu yansılar vakit zaman toplumsal medya aracılığıyla da lisana getiriliyor.

Şii dini ve siyasi başkan Mukteda es-Sadr da İranlıların denetimsiz biçimde içeri alınmasına reaksiyon göstererek, İranlı ve öbür yabancı ziyaretçilerin Irak’a girişinde sayı sonu getirilmesi ve sıhhat kurallarına uyulması davetinde bulundu.

Ancak Sadr’ın bu daveti hükümet tarafından karşılık bulmadı.

Kerbela Valisi Nasif Hitabi de yaptığı basın açıklamasında, şu ana kadar Kerbela’ya Erbain için yaklaşık 3 milyon yabancının giriş yaptığını söyledi.

Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ile beraberindekilerin 10 Ekim 680’de (Hicri 10 Muharrem 61) Kerbela kentinde şehit edilişi, her sene “Aşura Günü”nde anılıyor.

Hicri takvime nazaran “Aşura Günü”nden 40 gün sonra yapılan anma aktifliklerine “Erbain” (Kırkıncı Gün) merasimleri ismi veriliyor. Bu yılki Erbain aktiflikleri 16 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Her yıl Erbain günlerinde milyonlarca İranlı yürüyerek Irak sonunu geçip Kerbela kentindeki yas merasimlerine katılıyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*