İngiltere’de parti skandalı raporu: Hükümet kendi kurallarını çiğnedi

Parlamentoda raporla ilgili açıklama yapan Başbakan Boris Johnson “Bütün sorumluluğu üstleniyorum” diyerek özür diledi.

İngiltere’de hükümetin Covid periyodunda salgının yayılmasını önlemek hedefiyle kendi koyduğu kuralları ihlal ettiği suçlamaları üzerine başlatılan soruşturmanın ayrıntılı raporu bugün yayınlandı.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran soruşturmayı yürüten üst seviye bürokrat Sue Gray, incelediği 10’u aşkın parti ve toplantıda, hükümetin kendi koymuş olduğu kuralları ve yasakları ihlal ettiği ve sorumluluğun özellikle en üst seviyedeki siyasetçi ve bürokratlara ilişkin olduğu sonucuna vardı.

Parlamentoya raporla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Boris Johnson “Bütün sorumluluğu üstleniyorum” dedi. Sue Gray’e ve Londra Emniyet Müdürlüğü’ne soruşturmalarından ötürü teşekkür eden Johnson, Avam Kamarası’ndan bir kere daha özür diledi.

2021 yılından itibaren medyaya sızdırılan çok sayıda fotoğraf, iki yıl orta ara süren Covid yasakları periyodunda, hükümet mensuplarının, ofislerinde çeşitli kezler partiler verdiğini ortaya koymuştu. Londra Emniyet Müdürlüğü tarafından Başbakanlık ve hükümete ilişkin ofislerde Covid yasaklarının çiğnendiği argümanları üzerine açılan soruşturmada ise Başbakan Boris Johnson, eşi Carrie ve Maliye Bakanı Rishi Sunak da dahil 126 siyasetçi ve memura para cezaları verilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*