İkinci yıl başarısı; Karsan e-JEST Avrupa lideri

İkinci yıl başarısı; Karsan e-JEST Avrupa lideri
İkinci yıl başarısı; Karsan e-JEST Avrupa lideri

2021 yılında pazar payını katlamayı başaran Karsan e-JEST, liderlik koltuğunu ikinci yılında da kimseye bırakmayarak dikkat çekiyor.

Minibüs tarafındaki başarıları sonrasında geçtiğimiz yıl tamamen elektrik odağında geliştirdiği e-ATA ürün gamıyla iddiasını bir kademe daha yukarı taşıyan Karsan, segment liderliğini 2021 yılında da kimseye bırakmadı. Avrupa’da elektrikli minibüs pazarını domine etmeye devam eden markanın 2018 yılında lanse ederek 2019 yılı başında yollarla buluşturduğu ilk elektrikli modeli e-JEST, 2020 yılının ardından 2021’i de Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının lideri olarak tamamlamayı başardı. Satışa sunulduğu daha ilk sene olan 2019 yılında Avrupa’da kendi sınıfından yüzde 24 pazar payı elde etmeyi başaran Karsan e-JEST, bir yıl sonrasında bu payını yüzde 43’e çıkartarak 2020’de sınıfının en çok satan modeli olmayı başarmıştı.

yerli minibüs Karsan e-Jest Electric

Segmentte her iki seçenekten biri Karsan e-JEST oldu

Kısa süre önce yayınlanan 2021 yılı 3.5-8 ton arası Avrupa Minibüs Pazarı Raporu’na göre; e-JEST’in geride bıraktığımız yıl Avrupa’da elektrikli minibüs pazarındaki payını yüzde 51,2’ye çıkarttığı görülüyor. e-JEST’in büyüyen başarı grafiğini değerlendiren Karsan CEO’su Okan Baş; “50 yılı aşkın süredir Türkiye’de minibüs pazarının en önemli oyuncularındanız. Şüphesiz ki, e-JEST’in küçük otobüs sınıfında elde ettiği bu önemli başarıda, özgün boyutlarının yanı sıra Karsan’ın bu deneyimi, distribütörlük yapısı ve satış sonrası hizmetler alanındaki yatırımları da büyük rol oynadı. Kendini kanıtlamış BMW i teknolojisine sahip elektrikli motor ve bataryalarıyla rakiplerimizden ayrıştırdığımız e-JEST’i, Fransa, Romanya, Almanya, Portekiz gibi birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak hizmete sunduk. Bu bilgi birikimi sayesinde Avrupa pazarında her sene, bir önceki yılın üzerine koyarak büyümeyi başardık. 2021 yılında da ikinci kez Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının lideri olan Karsan e-JEST, elde ettiği yüzde 51,2’lik pazar payı ile trafige kaydı yapılan her iki araçtan bir tanesi olmayı başardı” ifadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*