Huawei ve Orbit Enerji yerli lityum pil üretimi için birlikte çalışacak

Huawei ve Orbit Enerji yerli lityum pil üretimi için birlikte çalışacak
Huawei ve Orbit Enerji yerli lityum pil üretimi için birlikte çalışacak

Huawei Türkiye, İzmir merkezli enerji şirketi Orbit Enerji ile yeşil ve akıllı enerji çözümleri konusunda işbirliğine gitti.

Konu hakkında yapılan açıklamaya göre Huawei Türkiye, 2 Mart’ta İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde, Orbit Enerji ile “Lityum Pil Yerel Üretim İşbirliği” mutabakatı imzaladı. İşbirliği kapsamında; Huawei Türkiye ve Orbit Enerji, yerli lityum pil ve Enerji Depolama Sistemleri (ESS) üretiminde birlikte çalışacak. Ayrıca iki şirketin Ar-Ge uzmanları, yenilenebilir enerjinin payını artırmayı ve karbon emisyonunu azaltmayı hedefleyen, “Pil Yönetim Sistemleri” özelinde birçok yazılım geliştirecek.

Huawei Türkiye Dijital Güç İş Grubu Başkanı Gavin Zhao imza töreninde şunları söyledi; “Mobil Dünya Kongresi’nde bu yılki sloganımız; ‘Daha Fazla Bit ve Daha Az Watt’. Telekomünikasyon alanındaki çözümleri, daha az enerji tüketimiyle geliştirmek için çalışıyoruz. Daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı, yerel operatörler ve işletmeler için yatırımda verimlilik sağlayacaktır. Profesyonel bir partner olan Orbit Enerji ile yaptığımız bu ortaklık ayrıca, yerel ve ulusal üretimi destekleyecek, yeşil enerji ekosistemini büyütecektir. Bu işbirliğinin, Huawei’nin Türkiye’deki 20. yıl kutlamaları ile aynı dönemde gerçekleşmesi de mutluluk verici. Her zaman olduğu gibi daha yeşil bir dünya için yerel iş ortaklarımızla birlikte çalışacağız.” 

Orbit Enerji CEO’su Vahit Kaya ise açıklamasında; “Enerjinin depolanması, telekomünikasyon alanındaki kritik konulardan biridir. Huawei Türkiye ile işbirliğimiz, baz istasyonlarında kullanılan lityum pillerin yerelleştirilmesini sağlayacak. Devletimiz de yeşil enerji çözümlerinin yerel üretimini destekliyor. Bu noktada ileri teknoloji şirketi olan Huawei ile çalışmaktan gurur duyuyoruz. Bu tür işbirlikleri, yerel Ar-Ge Merkezlerini yeşil teknolojiler geliştirmeleri için daha fazla motive edecektir” dedi.

Huawei ve Orbit Enerji olayı yanında bu da İlginizi çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*