HTC gösterdi: “Metaverse içinde bir gün nasıl geçecek?” [Video]

HTC gösterdi: “Metaverse içinde bir gün nasıl geçecek?” [Video]
HTC gösterdi: “Metaverse içinde bir gün nasıl geçecek?” [Video]

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse özelinde bugün HTC tarafından bir gösterim yapıldı.

Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Halen bilmeyenler için direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak ses getiriyor. Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

Metaverse’yi sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, süreçte çalışmaya devam ediyor. Bu konuda HTC tarafı da donanımsal olarak çalışmalar yapıyor çünkü metaverse dünyasına giriş için HTC’nin ürettikleri gibi sanal gerçeklik başlıklarına ihtiyaç bulunuyor. Peki metaverse evrenleri içinde bir gün nasıl geçecek? Burada kişiler neler yapacak? Bunun cevabını HTC’den gelen hemen aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Bu videoda fiziksel, sanal ve dijital dünyaların nasıl bir araya getirileceği gösteriliyor. Birçok kişinin hoşuna gitmeyecek, birçok kişi içinse her şeyi değiştirecek bu yeni dönem, HTC tarafından “yeni gerçeklik” olarak nitelendiriliyor. Bu videoda geleceğe bir ön gösterim yaptıklarını belirten HTC, insanların birbirlerinden fiziksel olarak uzaklaşıp dijital olarak yakınlaşacakları yeni dönemi kendisi “VIVERSE” olarak isimlendiriyor.

Bu arada HTC, uzun zaman önce çıkardığı akıllı telefon modelleriyle Android pazarında fırtına gibi esiyordu. Firmanın üst seviye telefonları çok seviliyor ve çok takdir topluyordu. Ancak firma bu rekabette kalıcı olamamış ve daha sonra telefon bölümünü Google’a satmıştı. Bunun üstüne özellikle VR (Sanal Gerçeklik) tarafına ve orta seviye basit telefonlara odaklanır hale gelen üretici, Roland Quandt’ın haberine göre nisan ayında üst seviye bir amiral gemisi Android telefon tanıtacak. 

Metaverse geleceği yaklaşırken, geleceğin donanımlardan Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*