Hollanda’da yapay kalp nakli yapılan birinci hasta öldü

Utrecht Üniversitesi Hastanesi’nden yapılan açıklamada ismi belirtilmeyen 54 yaşındaki erkek hastanın, Haziran 2022’de hayatını kaybettiği bildirildi. Kasım 2021’deki ameliyatla yapay kalp sahibi olan birinci hastanın vefatının şoke edici olduğu kaydedilen açıklamada, vefat sebebinin araştırıldığı aktarıldı.

Yapay kalp çalışmalarına sunduğu katkı sebebiyle hayatını kaybeden hastaya minnet duyulduğu söz edilerek, kelam konusu kişinin yakınlarına başsağlığı dilendi.

Hollanda kamu yayın kurumu NOS’un aktardığına nazaran yapay kalp üreticisi Carmat firması, mevtin araştırılması için Hollanda Sıhhat Bakımı ve Gençlik Müfettişliğine başvurdu.

Fransız firmanın, 2013’ten bu yana, tedavi bahtı kalmayan hastalar için yapay kalp ürettiği belirtildi.

Dünyada yapay kalp nakledilen birinci dört hastanın, ameliyattan sonra ortalama 164 gün yaşadığına değinilen haberde, bu mühletin daha sonra ortalama 216 güne çıktığı bildirildi.

Haberde, Hollandalı hastanın yapay kalp nakli ameliyatından 240 gün sonra ölmesinin beklenmeyen bir şey olmadığına dikkat çekildi.

Hollanda’nın yanı sıra ABD, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve Kazakistan’da da yapay kalp nakli ameliyatları yapıldığı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*