Hamaney: İran İslam İhtilali, Fransa ve Sovyet ihtilallerinden daha kıymetli

İran’ın dini önderi Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah İmam Humeyni’nin 33’üncü mevt yıl dönümünde yaptığı konuşmada, İran halkının dine ve nizama bağlılığının eskisinden daha fazla olduğunu belirterek, “ABD, İran halkını İslam Cumhuriyeti ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor” dedi.

İran dini önderi Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah İmam Humeyni’nin 33’üncü mevt yıl dönümü nedeniyle Tahran’da bulunan İmam Humeyni türbesinde konuşma gerçekleştirdi. İmam Humeyni’nin İranlı yeni genç kuşak tarafından yeteri kadar tanınmadığını söyleyen Hamaney, “Yeni kuşak merhum İmamı gereğince tanımıyor ve onun büyüklüğünü bilmiyor. İmam Humeyni’yi benim gibileri ile kıyaslıyorlar halbuki onunla ortamızda çok ara var. Ülkemizin geleceği ve yönetimi için gençlerimizin İmam Humeyni’yi gerektiği üzere tanımaları gerekiyor” dedi.

Hamaney, İslam ihtilalini Fransa ve Sovyet ihtilali ile kıyasladığı konuşmasında İran İslam İhtilalinin bir halk hareketi olarak kalmaya devam ettiğini belirterek, “İran İslam İhtilali Fransa ve Sovyet ihtilallerinden daha büyük ve kıymetli bir ihtilaldir. Kelam konusu her iki ihtilal de halk hareketleri ile başladı, lakin vakitle halklar kenara itildi ve dışlandı. Fransa ihtilali gerçekleştikten 12-13 yıl sonra saltanata döndü ve 15 yıl karar süren Napolyon iş başına geldi. Sovyet ihtilali ise Stalin üzere bir idaresi deneyim etti ve kendisinden evvelki hükümetlerden daha fazla zulme neden oldu. Fakat İslam ihtilali halkın fedakarlıkları ve kendi canlarından vazgeçmeleri ile muvaffakiyet sağladı ve halk bu ihtilalden sonra kenara itilmedi ve dışlanmadı. İhtilalden iki ay sonra referandum yapıldı ve halk İslam Cumhuriyetini seçti. Birinci Cumhurbaşkanı halk oylaması ile iş başına geldi, meclis kuruldu ve şu ana kadar da 50’e yakın halk oylaması İran’da gerçekleştirildi” dedi.

ABD, İRAN’DA REJİM ZITLARINI DESTEKLİYOR

ABD’nin İran içerisindeki rejim zıddı şovları desteklediğini ve bu şovlara bel bağladığını belirten Hamaney, “İran halkının dine ve nizama bağlılığı eskisinden daha fazla. ABD, İran halkını İslam Cumhuriyeti ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor. İran’a ziyan vermek için içerideki halk hareketleri ve protestolara bel bağlamış durumdalar. Medya ve interneti kullanarak, içerideki kendi paralı askerleri ve ruhsal algılar ile halkı devlete düşman yapmak ve karşı karşıya getirmek istiyorlar. Fakat düşmanın buradaki tüm hesapları öbür hesaplar da olduğu üzere yanlış. İhtilalin 6 ay içerisine yıkılacağını söyleyenler yanıldı. Bugün İran milletini nizam ile karşı karşıya getirme planları ve beklentilerinde de yanılacaklar. ABD danışmanlık aldığı ülkeden kaçan hain İranlılar nedeniyle İran’da artık halkın dine ve nizama karşı soğuduğuna inanıyor. Meğer bugün halkın dine ve nizama olan inancı dünden daha fazladır” diye konuştu.

Yunanistan’ın İran’a ilişkin petrol tankerine el koymasına değinen Hamaney, “İran’ın petrolünü Yunan kıyılarında çalıyorlar ve akabinde biz bunu telafi edip düşmanın petrol tankerlerine el koyuyoruz lakin onlar İran’ı hırsızlıkla suçluyor. Kim hırsız? Siz bizim petrolümüzü çalıyorsunuz. Biz de sizden geri alıyoruz. Çalınmış bir şeyi geri almak hırsızlık değildir” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*