Gürcistan’da onbinler AB’den “aday ülke” statüsü için meydanlarda

Başkent Tiflis başta olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen yürüyüşlerde Gürcistan’ın AB’ye üyelik sürecine takviye verildi.

Tiflis’te akşam saatlerde düzenlenen ve sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği şova katılan binlerce kişi kentin ana caddesi Şota Rustaveli’yi trafiğe kapattı.

Tiflis Konser Salonu’ndan yürüyüş yapan ve AB, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova bayrakları taşıyan göstericiler ortasında çeşitli muhalefet partilerinin önderleri ve üniversite öğrencileri de yer aldı.

“Avrupa’ya Doğru” slogan ile düzenlenen şova katılanlar Parlamento binasına kadar yürüdü.

Gösteride konuşma yapan organizatörler, Gürcistan’ın AB üyeliği için hükümeti kâfi gayret göstermemekle suçlayarak Tiflis idaresinin bu mevzuda daha etkin olması gerektiğini savundu.

AB Kurulu’nun 23-24 Haziran’da Gürcistan ile Ukrayna ve Moldova hakkında “aday ülke” statüsü verilmesi ile ilgili karar alacağını hatırlatan konuşmacılar, 24 Haziran’da Tiflis’te yine toplanacaklarını belirtti.

AB KURULU, GÜRCİSTAN’A “ADAY ÜLKE” STATÜSÜ VERİLMESİ KONUSUNUN TEKRAR DEĞERLENDİRİLMESİNİ ÖNERİYOR

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen 17 Haziran’da Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan ile Moldova ve Ukrayna’nın adaylık müracaatlarıyla ilgili Komite’nin görüşünü açıklamıştı.

AB Komitesi olarak, Ukrayna ve Moldova’ya “adaylık” statüsünün verilmesini, Gürcistan’ın “adaylık” statüsünün ise daha sonra yine değerlendirilmesini talep ettiklerini kaydeden von der Leyen ülkede evvel siyasi konsolidasyonun yapılması gerektiğini savundu.

Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a aday ülke statüsü verilmesi için 23 – 24 Haziran’da düzenlenecek AB Başkanlar Tepesinde üye ülkelerin tamamının onayı gerekiyor.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, ülkesinin AB’ye süratli iştiraki için müracaat dilekçesini 3 Mart’ta imzalamıştı.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*