Google’dan Ukrayna’daki Android telefonlara hava saldırısı bildirimi

Google’dan Ukrayna’daki Android telefonlara hava saldırısı bildirimi
Google’dan Ukrayna’daki Android telefonlara hava saldırısı bildirimi

İnternet devi Google, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’daki Android telefonlara hava saldırısı bildirimi eklediklerini duyurdu.

Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna oldukça zor zamanlar geçiriyor. Bu konuda firmaların elinden tahmin edebileceğiniz üzere pek bir şey gelmiyor. Birçok dev teknoloji şirketi Rusya’ya karşı yaptırım açıkladı ancak bunlar Rusya’nın saldırılarını kesinlikle engellemedi. Büyük ülkelerin yaptırımları dahi ülkeyi bu acımasız saldırılardan vazgeçirmiyor. Bu konuda yapabilecekleri sınırlı olan isimlerden birisi olan Google, daha önce Haritalar sistemini yoğunluk bilgisi vermemek adına Ukrayna’da kapatmıştı. Şimdi ise Android telefonlar özelinde bir adım atıldı. Ukrayna devleti ile birlikte çalışan bir sistem kuran Google, Ukrayna’daki Android telefonlara yakında gerçekleşecek olası hava saldırısı ataklarını bildirmeye başladı.

Bu 2022 yılında gerekiyor olması çok ama çok üzen özellik, genel olarak yüzlerce hayatı kurtarabilecekcak bir konumda yer alıyor. Firma konu hakkında “Trajik bir şekilde, Ukrayna’da milyonlarca insan artık güvenlikleri için hava saldırısı uyarılarına güveniyor.” açıklamasını yapıyor. Bu sistem Ukrayna’nın kendi hava saldırı uyarı sistemi ile eş zamanlı çalışıyor.

Biliyorsunuz Google, Android telefonlar üzerinden yine hayat kurtarmaya odaklanan başka bir özellik de sunuyor. Hatta bu özellik Türkiye’de de çalışıyor. Hatırlamak adına Android telefonların içerisinde çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor.

İşte Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kurmuş durumda. Günümüzde depremler belirli bölgelere konulan sismograflar ile algılanıyor. Bu sistemlerin “erken uyarı için” her yere kurulması mümkün olmadığı için de firma sürece Android telefonları dahil ediyor.

Bu sistem ilk olarak Yunanistan ve Yeni Zelanda merkezli olarak kullanıma sunulmuştu. Sistem daha sonra ise yüksek deprem riskine sahip Türkiye‘de de açıldı. Telefonları mini bir sismograf haline getiren Google, sistemi meydana gelen bir Antalya depreminde kullandı. Sistem Antalya’nın Alanya ilçesinde 5 Ocak sabahı saat 06.21’de gerçekleşen 5,3 şiddetindeki depremi bazı Android telefon kullanıcılarına önceden bildirdi.

Android telefonların hava saldırısı bildirimi yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*