Google açıkladı: “Chrome ile Safari’yi geçtik”

Google açıkladı: “Chrome ile Safari’yi geçtik”
Google açıkladı: “Chrome ile Safari’yi geçtik”

Google Chrome için Mac tarafında 99. kodlu sürüm indirmeye sunuldu ve bu sürüm ile Safari performans konusunda geride bırakıldı.

Google Chrome için Mac tarafında çıkan 99. sürüm ile Apple’ın web testleri için kendi hazırladığı Speedometer 2.0 üzerinde Safari geçildi. Yeni sürümde özellikle Apple Silikon (M1, M1 Pro ve M1 Pro Max) işlemciler özelinde ciddi geliştirmeler yaptıklarını aktaran Google, şu an tarayıcının birçok kalemde Safari’den daha hızlı ve akıcı olduğunu belirtiyor. Apple’ın kendi geliştirdiği Safari’yi geçmesi ses getiren tarayıcı, Google’ın açıklamasına göre Speedometer 2.0 üzerinde 300 puan alarak bir dünya rekoru da kırdı. Düşük seviye Mac bilgisayarlarda Chrome ile Safari arasındaki performans farkını daha yüksek olduğunu aktaran Google, Chrome’un Mac tarafında bir yıl önceye oranla yüzde 43 oranında hızlandığını da söylüyor.

Google, en son Türkçe olarak Arama Yolculukları adı verilen bir özellik ile gündeme gelmişti. Peki bu Arama Yolculukları tam olarak ne işe yarıyor? Hatırlamak adına bu faydalı özellik, ilk olarak Chrome geçmişinizi kategoriler haline getiriyor. Bu sayede Google Chrome merkezli eski aramalarınız oldukça düzenli hale geliyor, geçmişe dönük olarak aradığınızı bulmak kolaylaşıyor.

Arama Yolculukları için hazırladığı “Tam Geçmişi Göster” altında yer alan sayfayı tarihe göre sıralayan Google, burada “arama” seçeneği de sunuyor. Sık sık ziyaret ettiği güzel sayfaları ya da eski kilit arama terimlerini unutan kişiler için çok güzel görünen özellik, yakında “chrome://flags/” üzerinden aktif etmeye gerek bırakmadan herkes için açılacak. 

Chrome gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*