Global buğday fiyatları 11 haftanın taban düzeyini gördü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası son 14 yılın doruğuna çıkan buğday fiyatları, Avrupa ve ABD’deki hasadın tesiriyle nisan ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Buğdayın Chicago borsasında süreç gören vadeli kontratları Avrupa’nın kimi bölgelerinde ve Kuzey Amerika’da hasadın piyasaları baskı altında bırakmasıyla yaklaşık yüzde 2 gerileyerek nisan ayından bu yana en düşük düzeyleri gördü.

Avrupa’nın kimi bölgeleri ve Kuzey Amerika’da yapılan buğday biçimleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Karadeniz’den gerçekleştirilen sevkiyatlardaki aksamalara dair korkuları hafifletiyor.

MISIR VE SOYA FASULYESİ DE GERİLEDİ

Öte yandan, Ukrayna’da üretilen tahılı Karadeniz üzerinden ihraç etmek üzere yürütülen müzakerelerde bariz bir ilerleme sağlanamaması buğday ve mısır fiyatlarını etkiliyor.

Mısır ve soya fasulyesi fiyatları dünün akabinde bugün de geriledi.

Chicago borsasında en yüksek süreç hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları gün içinde 10.13 dolar/bushel ile 4 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin akabinde yüzde 1.9 ekside 10.14 dolar/bushel, yani 372.6 dolar/ton düzeyinden süreç gördü.

Mısır yüzde 1.4 gerileyerek 7.73 dolar/bushel yani 304.3 dolar/ton düzeyine düştü.

Soya fasulyesi yüzde 1.1 değer kaybederek 16.83 dolar/bushel yani 618.4 dolar/ton seviyesine geriledi. (REUTERS)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*